ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

URE zgłosił plan na tegoroczne aukcje
07.09.2020r. 16:00

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, Urząd Regulacji Energetyki przygotowuje się do przeprowadzenia kolejnych aukcji dla odnawialnych źródeł energii, które mają odbyć się jeszcze w tym roku. Ich ogłoszenie powinno nastąpić po zaakceptowaniu przez resort klimatu złożonych przez URE dokumentów.

Dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej w Urzędzie Regulacji Energetyki, Katarzyna Szwed-Lipińska, poinformowała podczas odbywającego się w piątek panelu poświęconego fotowoltaice na Europejskim Kongresie Gospodarczym, że URE wykonało kolejny krok w celu przeprowadzenia tegorocznych aukcji dla odnawialnych źródeł energii.

Ustawa o OZE zobowiązuje Urząd Regulacji Energetyki, zanim ten ogłosi aukcje, do zgłoszenia harmonogramu aukcji do ministerstwa zajmującego się energetyką, czyli obecnie Ministerstwa Klimatu. Ponadto w piątek skierowano do MK regulamin aukcji. Akceptacja ze strony resortu klimatu otworzy Urzędowi drogę do ogłoszenia aukcji, które mają się odbyć jeszcze w 2020 r.

Obecnie URE prowadzi ponadto prekwalifikacje do tegorocznych aukcji.

W czasie EKG w Katowicach Katarzyna Szwed-Lipińska informowała ponadto o efektach postępowań mających na celu wydłużenie o 12 miesięcy czasu na uruchomienie sprzedaży energii w systemie aukcyjnym dla projektów z aukcji przeprowadzonych w latach 2018-19. Taką możliwość dał uchwalony kilka miesięcy temu pakiet regulacji mających przeciwdziałać skutkom kryzysu wywołanego epidemią koronawirusa.

Katarzyna Szwed-Lipińska poinformowała, że do tej pory URE wydał około 220 pozytywnych decyzji dotyczących wydłużenie terminów dla projektów aukcyjnych i jak dotąd nie wydano decyzji negatywnych. Jednak przedstawicielka Urzędu podkreśliła, że wszystkie wnioski podlegają analizie, podczas której sprawdzane jest m.in. jak dotychczas przebiegała realizacja danego projektu, aby nie promować - jak to ujęła Katarzyna Szwed-Lipińska - projektów "wydmuszek".

Dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej w Urzędzie Regulacji Energetyki pochwaliła też zaproponowane przez Ministerstwo Klimatu podniesienie mocy instalacji OZE, dla których do rozpoczęcia sprzedaży energii nie trzeba będzie pozyskiwać koncesji.

Ta procedura sprawiała ostatnio sporo pracy urzędnikom URE, którzy musieli procesować ogromną ilość wniosków o koncesję składanych zwłaszcza przez inwestorów chcących budować elektrownie fotowoltaiczne o mocy do 1 MW.
Zaplanowane w najnowszym projekcie nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii zwolnienie z tego warunku przyspieszy finalizowanie projektów, dla których inwestorom udaje się zabezpieczyć sprzedaż energii w systemie aukcyjnym, a którzy mają na rozpoczęcie sprzedaży ograniczony przez ustawę o OZE czas.

W tegorocznych aukcjach wiatrowo-fotowoltaicznych dla projektów o mocy ponad 1 MW Ministerstwo Klimatu prognozuje zakup energii z farm wiatrowych o mocy do 800 MW, a także z elektrowni fotowoltaicznych o mocy 700 MW.

Ponadto w koszyku dla wiatru i PV do 1 MW według Ministerstwa Klimatu całe wsparcie ma zgarnąć fotowoltaika i prognozowane jest objęcie gwarancjami sprzedaży energii z elektrowni PV o łącznej maksymalnej mocy 800 MW.

Wsparciem mają zostać objęte także hydroelektrownie powyżej 1 MW - o łącznej mocy 20 MW, hydroelektrownie o mocy do 1 MW - w sumie na 10 MW, a także biogazownie rolnicze o mocy ponad 1 MW - na 20 MW, pozostałe biogazownie o jednostkowej mocy do 1 MW - na 10 MW, a także tzw. dedykowane instalacje spalania biomasy o jednostkowej mocy ponad 1 MW - o łącznej, maksymalnej mocy 100 MW.

Wyższe wolumeny w 2021 roku?

Ostatnio Ministerstwo Klimatu przedstawiło projekt rozporządzania określającego wolumeny planowanej do sprzedania energii w aukcjach szykowanych na przyszły rok.

Organizacje reprezentujące sektor wiatrowy i fotowoltaiczny, zabierając stanowisko w tej sprawie, oceniły, że zaproponowane wolumeny są zbyt małe, aby w pełni wykorzystać potencjał gotowych do realizacji projektów.

Biorący udział w panelu nt. fotowoltaiki podczas EKG w Katowicach wiceminister klimatu i rządowy pełnomocnik ds. energii odnawialnej, Ireneusz Zyska, wyraził nadzieję, że zaproponowane pierwotnie wolumeny w rozporządzeniu aukcyjnym na 2021 rok zostaną zwiększone.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Energetyk 08.09.2020r. 08:54
I znowu mamy radosną twórczość urzędników oderwanych od realu podpisujących w ciemno papiery podsuwane przez różne... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 09-09-2020r. 13:45 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE