ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Konsumpcja energii elektrycznej w UE nie wróciła do normy mimo zniesienia ograniczeń
07.09.2020r. 16:01

Choć w krajach UE w czerwcu nie obowiązywała już większość ograniczeń antycovidowych, konsumpcja energii elektrycznej w tym miesiącu była o ponad 7 proc. mniejsza niż w tym samym okresie w latach 2016-2019 - wynika z poniedziałkowych danych Eurostatu.

Państwa członkowskie UE wprowadzały działania mające spowolnić rozprzestrzenianie się Covid-19 od połowy marca 2020 r. Środki te obejmowały m.in. zamknięcie fabryk, szkół, restauracji, barów i hoteli oraz nakładały obowiązek pozostania w domu poza koniecznością załatwienia np. zakupów.

Wiele firm obniżyło poziom produkcji z powodu braku popytu lub przerw w łańcuchu dostaw. Środki te obowiązywały przez cały kwiecień 2020 r. Jednak pod koniec maja i w czerwcu wiele krajów zaczęło częściowo znosić ograniczenia; dodatkowo rozpoczął się sezon turystyczny.

Mimo wszystko - jak pokazują opublikowane przez unijny urząd statystyczny dane - w większości państw członkowskich zużycie energii elektrycznej w czerwcu było niższe niż o tej porze roku w ostatnich latach.

Uśredniając, konsumpcja elektryczności w UE była mniejsza o 7,6 proc. od najniższej wartości z czerwca odnotowanej w latach 2016-2019. Sytuacja różni się w poszczególnych państwach członkowskich.
W porównaniu z najniższym notowanym w minionych latach poziomem z czerwca od 2016 r. Grecja, Hiszpania, Chorwacja, Cypr, Polska i Słowenia wykazują spadek o ponad 10 proc. "Ponieważ turystyka jest ważnym sektorem dla większości tych krajów, prawdopodobne jest, że zmniejszenie liczby turystów doprowadziło do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej" - tłumaczy Eurostat.

Sektor turystyczny odnotował poważny spadek obrotów z powodu wydawania ostrzeżeń dla podróżnych i nakładania na nich przez różne kraje obowiązku kwarantanny.

W siedmiu państwach członkowskich: Danii, Niemczech, we Włoszech, w Luksemburgu, Austrii, Portugalii i Finlandii zużycie energii elektrycznej spadło o 5-10 proc. W ośmiu państwach członkowskich spadek wyniósł od 1 do 5 proc. (Belgia, Bułgaria, Czechy, Francja, Węgry, Holandia, Rumunia i Słowacja). Na Łotwie i Litwie konsumpcja była stabilna, a pozostałe kraje (Estonia, Irlandia, Malta i Szwecja) odnotowały wzrost zużycia energii elektrycznej w porównaniu z najniższym poziomem z czerwca z ostatnich lat.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE