ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Międzynarodowe korporacje mogą mieć kluczowe znaczenie w ochronie klimatu
08.09.2020r. 07:31

Prawie jedna piąta emisji CO2 pochodzi z transportowych inwestycji należących do międzynarodowych korporacji - twierdzą eksperci. Odsetek ten znacznie wrósł w ostatnich latach.

Naukowcy z University College London i Tianjin University, na łamach pisma "Nature Climate Change" odpowiedzialnością za znaczną część emisji dwutlenku węgla obarczają duże, międzynarodowe koncerny. Jak wyjaśniają, prawie 20 proc. emisji pochodzi z łańcuchów dostaw potężnych firm.

"Międzynarodowe kompanie mają gigantyczny wpływ rozciągający się poza krajowe granice. Jeśli wiodące światowe firmy przyjęłyby przewodnictwo w ochronie klimatu, na przykład przez wprowadzenie wymogów odnośnie oszczędności energii w łańcuchach dostaw, mogłoby to mieć transformujący skutek dla globalnych wysiłków zmniejszenia emisji" - mówi prof. Dabo Guan z UCL.

Jednocześnie inwestycje płyną zwykle od rozwiniętych krajów do rozwijających się. Bogatsze kraje tym sposobem zmniejszają formalnie swoją emisję, a w biedniejszych ona rośnie. Autorzy opracowania proponują nawet, aby wytworzony w ten sposób dwutlenek węgla należał do właścicieli inwestycji, a nie do kraju, w którym ona jest dokonywana.
Dobra wiadomość jest taka, że w przytaczanych przez badaczy latach 2011-206 emisje związane z zagranicznymi inwestycjami korporacji spadły ze szczytowych 22 do 18,7 proc. całkowitej emisji CO2. To m.in. wynik ograniczenia globalizacji i związanego z nimi spadku zagranicznych inwestycji. Pomogły także nowe, bardziej oszczędne technologie.

Jednocześnie badacze zauważyli wzrost emisji związanych z inwestycjami bogatszych krajów w państwach biedniejszych. W latach 2011-2016 emisje związane z amerykańskimi inwestycjami w Indiach wzrosły z 48,3 do 70,7 mln ton. W tym samym czasie emisja pochodząca z chińskich inwestycji w Południowo-Wschodniej Azji wzrosła z 0,7 do 8,2 mln ton.

Badacze podali też związane z zagranicznymi inwestycjami emisje przykładowych największych korporacji. Na przykład zagraniczne filie francuskiej firmy Total S.A. mają odpowiadać za ponad 1/10 całkowitej emisji Francji. Zagraniczne filie BP wyemitowały więcej CO2, niż jakikolwiek rodzimy biznes naftowy dowolnego kraju oprócz USA. Walmart poza USA odpowiada za uwolnienie większej ilości dwutlenku węgla, niż cały, działający w Niemczech obsługiwany przez zagraniczne firmy handel detaliczny. Emisje Coca-Coli w różnych częściach świata były równe tym, za które odpowiadają wszystkie zagraniczne firmy zajmujące się żywnością i napojami działające w Chinach.
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE