ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

Grupa Enel zamyka pierwszą połowę 2020 roku 5,6 proc. wzrostem, Enel X wzmacnia swoją obecność w Polsce.
08.09.2020r. 13:33

Grupa Enel, czołowy globalny koncern energetyczny, w skład którego wchodzi m. in. wiodący w Polsce agregator usług DSR Enel X Polska, zanotowała dochód netto ze zwykłej działalności operacyjnej o 5,6 proc. wyższy w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Mimo zawirowań gospodarczych związanych z pandemią COVID-19 grupa utrzymuje swoją silną pozycję na rynku energetycznym, a jej spółka - Enel X - wzmacnia swoją obecność w Polsce.

Poprawa wyników finansowych była możliwa, pomimo, że przychody netto Enel w pierwszej połowie 2020 roku ukształtowały się na poziomie 33,375 mln euro, co oznacza spadek o 18,5 proc. w stosunku do pierwszej połowy 2019 roku na co wpłynęły przede wszystkim skutki epidemii COVID - 19.

Grupa podała, że wskaźnik EBITDA wzrósł do 8,794 mln euro z 8,763 mln euro, co oznacza o 0,4 proc. więcej niż w pierwszej połowie 2019 r. Na wzrost miała wpływ poprawa wydajności Enel Green Power oraz segmentów wytwarzania konwencjonalnego i obrotu, co z nadwyżką rekompensuje niższe wyniki segmentów sieci i infrastruktury oraz rynku detalicznego.

Przyspieszona zamykanie elektrowni konwencjonalnych oraz wzrost mocy zainstalowanej w źródłach OZE o 8% do 46,4 GW spowodowało zwiększenie udziału produkcji ze źródeł bezemisyjnych z 56% do 67%.

W segmencie rozwiązań skierowanych do firm w Enel X odnotowano m.in. wzrost ilości punktów ładowania do 89 000, wzrost oferowanej mocy w programach demand side response do 6,3 GW, oraz mocy magazynów energii do 110 MW. Demand side response zaczyna również rosnąć w Polsce i w innych krajach Europy, gdzie podobnie jak wcześniej w USA nabiera coraz większego znaczenia w utrzymaniu bezpieczeństwa energetycznego przy rosnącym udziale odnawialnych źródeł energii.

Komentarz Dirka Idsteina, Dyrektora Enel X Europe, członka Zarządu Enel X Polska:

"Solidne wyniki finansowe - pomimo niesprzyjających warunków zewnętrznych - potwierdzają słuszność strategii i stabilność finansową Grupy Enel. Na całym świecie w zakresie korzystania z programów DSR, które stanowią kluczowy element budowania stabilności sieci zaufali nam klienci przemysłowi i komercyjni włączając do programów ponad 18000 obiektów. W Polsce działamy od 2017 roku, oferując możliwość udziału w programach DSR, aby wspierać stabilność systemu elektroenergetycznego i bezpieczeństwo energetyczne Polski. Mamy ambitne plany wzrostu, aby rozwijać naszą działalność w tym dynamicznie rosnącym segmencie rynku, wspierając naszych klientów w bardziej efektywnym wykorzystaniu energii, dekarbonizacji, dzięki wykorzystywaniu nowoczesnych rozwiązań związanych m.in. z elektryfikacją czy digitalizacją w energetyce. Dzięki wdrażaniu takich rozwiązań mogą oni zwiększać swoją konkurencyjność.''

Grupa Enel to jeden z czołowych globalnych koncernów energetycznych, producent i dystrybutor energii, największy na świecie wytwórca energii ze źródeł odnawialnych. Obecny jest w 32 krajach, na pięciu kontynentach. W Polsce działa należąca do grupy Enel firma Enel X Polska, operująca jako agregator usług DSR. Za jej pośrednictwem odbiorcy energii mają możliwość udziału w rynku mocy i zarabiania na tzw. usługach Demand Side Response na Rynku Mocy. W zamian za wynagrodzenie wypłacane przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE), odbiorcy deklarują gotowość do czasowego ograniczenia poboru energii, co wpływa na bezpieczeństwo i stabilizację Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. W Polsce Enel X działa od roku 2017. Enel X Polska pozyskał również 70% kontraktów DSR na rynku mocy na lata 2021-2024.

Prezentacja na temat wyników finansowych grupy Enel dostępna jest na stronie: https://www.enel.com/media/explore/search-press-releases/press/2020/07/enel-operating-resilience-and-financial-strength-highlighted-by-56-increase-in-net-ordinary-income-in-first-half-2020
Enel

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE