ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Resort klimatu liczy na szybkie przyjęcie przez rząd polityki energetycznej
08.09.2020r. 17:24

Ministerstwo Klimatu liczy na "stosunkowo szybkie" przyjęcie przez rząd przygotowanego w tym resorcie projektu Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. Minister Michał Kurtyka spodziewa się, że może to nastąpić jeszcze przed końcem tego roku.

We wtorek Ministerstwo Klimatu skierowało projekt PEP do wykazu prac rządu, co zamknęło okres konsultacji tego dokumentu.

"Teraz mamy przed sobą normalny proces legislacyjny - Komitet Rozwoju, Komitet Stały Rady Ministrów i przyjęcie przez Radę Ministrów" - powiedział we wtorek Kurtyka, uczestniczący w debatach Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

"Zważywszy na fakt, iż ten dokument był już przedmiotem istotnych konsultacji nie tylko w Polsce, ale również transgranicznych, mam nadzieję, że będzie on stosunkowo szybko przyjęty" - dodał szef resortu klimatu. "Tak bym się spodziewał" - dodał, pytany, czy możliwe jest przyjęcie Polityki energetycznej jeszcze w tym roku.

Minister przypomniał, że w grudniu ub. roku Polska przekazała Komisji Europejskiej przyjęty wcześniej przez rząd Krajowy Plan dla Energii i Klimatu, czyli dokument definiujący cele polskiej transformacji energetycznej na najbliższe 10 lat. "Teraz jesteśmy na kolejnym etapie, czyli przyjęcia Polityki Energetycznej Polski" - dodał Kurtyka.
Przypomniał, że w ciągu najbliższych 20 lat Polska chce zbudować zeroemisyjny system energetyczny o mocy równej obecnemu systemowi, opartemu w blisko 80 proc. na paliwach kopalnych. Filarami polityki energetycznej mają być "sprawiedliwa transformacja", rozwój odnawialnych źródeł energii (w tym morskiej energetyki wiatrowej i fotowoltaiki) oraz energetyki jądrowej, a także poprawa jakości powietrza.

Resort klimatu szacuje, że transformacja energetyczna wygeneruje ok. 300 tys. nowych miejsc pracy. "W tym sensie polityka energetyczna pełni również rolę koła zamachowego po COVID-19, która będzie odbudowywała polską gospodarkę oraz transformowała nasz system energetyczny i transportowy" - mówił Kurtyka. Na wsparcie transformacji w pięciu polskich regionów górniczych przeznaczone będzie 60 mld zł.

Już za 10 lat trzecia część krajowego zużycia energii ma być zaspokajana ze źródeł odnawialnych. W efekcie transformacji w Polsce ma być ok. 300 obszarów zrównoważonych energetycznie, gdzie popyt na energię będzie zrównoważony z podażą.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE