ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Zyska: odejście od ogrzewnictwa opartego na paliwach stałych w miastach do 2030 r., na wsi 10 lat później
08.09.2020r. 20:52

Projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. zakłada odejście od ogrzewnictwa opartego na paliwach stałych w miastach do roku 2030, a na terenach wiejskich - do roku 2040 - poinformował we wtorek wiceminister klimatu, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii Ireneusz Zyska.

"W tym czasie powinniśmy zbudować energetykę rozproszoną, energetykę prosumencką, opartą o odnawialne źródła energii, uzupełnioną magazynami energii, które zapewnią stabilność tych odnawialnych źródeł" - powiedział wiceminister podczas jednej z debat Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Jak mówił, odejście od paliw stałych w ogrzewnictwie to również część programu poprawy jakości powietrza, będącego jednym z filarów polityki energetycznej, a wspieranego rozpisanym na ponad 10 lat programem "Czyste powietrze".

W ocenie Zyski, rozwój energetyki rozproszonej to istota planowanej transformacji energetycznej. "Bez energetyki prosumenckiej nie uda się uzyskać sukcesu" - mówił wiceminister, wskazując m.in. na sukces rządowego programu "Mój prąd", wspierającego rozwój fotowoltaiki.

"Ten program spowodował prawdziwy boom inwestycyjny w fotowoltaice. Łącznie w ciągu ostatnich lat przekroczyliśmy - w połowie tego roku - ponad 2,5 gigawata mocy zainstalowanej w PV (fotowoltaice - PAP) i 10 gigawatów mocy wszystkich źródeł odnawialnych w Polsce. To jest moc przekraczająca wartość mocy Elektrowni Bełchatów, dwóch bloków Elektrowni Opole i Elektrowni Turów" - wyliczał pełnomocnik rządu ds. OZE.
Jak poinformował, w resorcie klimatu trwają prace nad projektem nowelizacji Ustawy o odnawialnych źródłach energii. Chodzi m.in. - jak powiedział - o wzmocnienie działania klastrów energii, aby były bardziej rynkowe, a jednocześnie zapewniały członkom klastra stabilność dostaw energii. Zyska chwalił też regulacje umożliwiające tworzenie spółdzielni energetycznych, namawiając do ich rozwoju.

Wiceminister przypomniał, że projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku, skierowany we wtorek, po konsultacjach, do wykazu prac rządu, przewiduje w horyzoncie obowiązywania tego planu budowę 11 gigawatów mocy zainstalowanej w energetyce wiatrowej na morzu.

"To jest wariant bardzo ostrożnościowy, ponieważ eksperci, inwestorzy, szacują, że ten potencjał jest znacznie większy i może przekroczyć 20 gigawatów mocy zainstalowanej do roku 2040" - powiedział Zyska.

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: e-k 09.09.2020r. 06:17
To się uśmiałem. Nie wiesz co mówisz człowieku.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Rolnik 09.09.2020r. 10:00
Pan Minister albo nie wie, albo nie chce wiedzieć, że my na wsi mamy miliony ton biomasy, którą można wykorzystać w... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 09.09.2020r. 12:28
Żądam zakazu finansowania fotowoltaiki z programu "Czyste powietrze", ponieważ to rzecz bez związku. Panel... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE