ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE

Jak technologie jądrowe mogą pomóc zapewnić wszystkim czyste powietrze
09.09.2020r. 08:46

Emisje gazów cieplarnianych (greenhouse gases, GHG) związane z energią, pochodzące ze spalania paliw kopalnych, gwałtownie wzrosły w ciągu ostatniego półwiecza i stanowią obecnie ponad dwie trzecie wszystkich emisji gazów cieplarnianych. W ostatnich dniach obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Czystego Powietrza dla Błękitnego Nieba. Warto więc przypomnieć, że czyste źródła energii, takie jak energia mogą pomóc w osiągnięciu globalnych celów związanych ze zmianami klimatycznymi, a także zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza w celu ochrony zdrowia ludzi.

Co jest obecnie największym zagrożeniem środowiskowym dla zdrowia ludzkiego i jedną z głównych przyczyn zgonów i chorób na całym świecie, których można uniknąć? To zanieczyszczenie powietrza. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zanieczyszczenie powietrza zabija około siedmiu milionów ludzi rocznie na całym świecie.

Zanieczyszczenie powietrza i zmiany klimatyczne są ze sobą ściśle powiązane. Oprócz wywoływania zmian klimatycznych, emisje różnych toksycznych gazów pochodzących z wydobycia i spalania paliw kopalnych są również głównym źródłem substancji zanieczyszczających powietrze.

Jest to dwojaki problem: zanieczyszczenie powietrza ma wpływ na zdrowie - drobne, niewidoczne cząsteczki zanieczyszczeń wnikają w głąb naszych płuc, krwi i komórek ciała. Według WHO zanieczyszczenia te odpowiadają za około jedną trzecią zgonów z powodu udaru, przewlekłych chorób układu oddechowego i raka płuc, a także za jedną czwartą zgonów z powodu zawału serca.

Zanieczyszczenie powietrza ma również wpływ na klimat - krótkotrwałe zanieczyszczenia klimatyczne (short-lived climate pollutants, SLCP) należą do substancji zanieczyszczających, które są najbardziej związane zarówno ze skutkami zdrowotnymi, jak i krótkotrwałym ociepleniem planety. Zanieczyszczenia te obejmują metan, sadzę, ozon w warstwie przyziemnej i aerozole siarczanowe. Mają one znaczący wpływ na klimat: w szczególności sadza i metan są jednymi z głównych przyczyn globalnego ocieplenia, zaraz po CO2.

Uniknięto dwóch milionów zgonów w ciągu ostatnich 50 lat

Energia jądrowa może nadal odgrywać główną rolę w wysiłkach na rzecz ograniczenia przyszłego zanieczyszczenia powietrza i emisji gazów cieplarnianych przy jednoczesnym zaspokojeniu globalnego zapotrzebowania na energię. W przeciwieństwie do węgla, ropy czy gazu, energetyka jądrowa nie uwalnia żadnych gazów cieplarnianych podczas swojej pracy. Korzystając z historycznych danych, badanie Międzynarodowej Agencji Energetycznej z 2019 r. wykazało, że dzięki energii jądrowej udało się uniknąć ponad 60 gigaton emisji równoważnych CO2 gazów cieplarnianych netto na całym świecie w ciągu ostatnich 50 lat. Zapobiegło to śmierci około 2 milionów ludzi, którzy w przeciwnym razie mogliby umrzeć z powodu zanieczyszczenia powietrza.

Rys. 1. Średnie zgony netto rocznie, którym zapobiegła energetyka jądrowa w latach 1971-2009 w różnych krajach / regionach. (NASA)

Wspieranie krajowych celów zrównoważonego rozwoju

Technologie jądrowe, w tym energetyka jądrowa, mogą odegrać ważną rolę w łagodzeniu zmian klimatu, ich monitorowaniu i dostosowywaniu się do nich.

Wykorzystując analizę energetyczną, ekonomiczną i środowiskową (3E), MAEA pomaga rządom w uznaniu zgodności technologii jądrowych z krajowymi celami zrównoważonego rozwoju oraz ich możliwego wkładu w rozwój społeczno-gospodarczy, ochronę klimatu i bezpieczeństwo energetyczne.

Szeroko rozpowszechnione narzędzia modelowania energii Energy Modelling Tools MAEA oraz związane z nimi szkolenia ekspertów i inicjatywy pomocowe umożliwiają państwom członkowskim opracowywanie strategii zrównoważonej energii, zapewniając właściwe formułowanie polityki energetycznej i środowiskowej.

MAEA pracuje również nad katalizowaniem ewolucji i innowacji w technologii reaktorów jądrowych i pozaenergetycznych zastosowaniach energii jądrowej. Ponieważ kogeneracja jest energooszczędna, jej stosowanie prowadzi do redukcji kosztów, a także do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Wykorzystanie energii jądrowej do kogeneracji zapewnia wiele korzyści ekonomicznych, środowiskowych i związanych z wydajnością.

Rozwiązania jądrowe dla redukcji zanieczyszczenia powietrza

"Nieenergetyczne zastosowania energii jądrowej, takie jak technologia radiacyjna, mogą odgrywać znaczącą rolę w oczyszczaniu powietrza z zanieczyszczeń, aby spełnić wymogi regulacyjne i chronić środowisko" - stwierdza Joao Osso Junior, szef sekcji produktów radioizotopowych i technologii radiacyjnej w MAEA. "MAEA pomaga krajom w przekształcaniu, za pomocą promieniowania, emisji z paliw kopalnych w wysokiej jakości nawozy rolnicze".

Akceleratory elektronów - urządzenia wytwarzające wiązki elektronów - to technologia oczyszczania wielu zanieczyszczeń, która jednocześnie usuwa zanieczyszczenia powietrza, takie jak SO2 i NOX, w jednym kroku, bez wytwarzania odpadów. Konwencjonalne technologie wykorzystujące różne procesy chemiczne i fizyczne mają podobną skuteczność w usuwaniu zarówno zanieczyszczeń NOX, jak i SO2, ale są bardziej kosztowne w instalacji i eksploatacji oraz generują odpady, które wymagają specjalnych metod utylizacji, wyjaśnia Osso Junior.

Projekt wspierany przez MAEA w Polsce pomógł zbudować pełnowymiarowy akcelerator elektronów przeznaczony do oczyszczania gazów spalinowych z elektrowni węglowych, co doprowadziło do znacznej redukcji emisji SO2, NOX i wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych.

"Technologia radiacyjna jest ekologiczna, oszczędna pod względem kosztów i czasu oraz jest bardzo przydatnym narzędziem w walce z zanieczyszczeniem powietrza" - powiedział Osso Junior.

Techniki izotopowe i jądrowe są również stosowane do monitorowania szlaków gazów cieplarnianych i cząstek stałych w atmosferze, przewidywania ich dystrybucji oraz oceny ich wpływu na ekosystemy.
Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: kreratywny innowator 24.09.2020r. 14:09
każda konwersja energii zgodnie prawami termodynamiki rozprasza się w postaci ciepła (ostatecznie wypromieniowuje)... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE