ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Siedem państw UE nie wyjdzie z węgla do 2030 roku
10.09.2020r. 12:30

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, raport opracowany przez Ember i CAN Europe wskazuje, że siedem państw Unii Europejskiej chce nadal produkować energię z węgla po 2030 roku. Autorzy raportu oceniają, że w efekcie unijny Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, z którego pieniądze mają trafić do krajów, gdzie wydobywany jest węgiel, będzie wspierać brak ambicji w polityce klimatycznej.

Think-tanki Ember oraz Climate Action Network Europe (CAN Europe) przeanalizowały krajowe plany na rzecz energii I klimatu na lata 2021-2030, których obowiązek przygotowania nakłada na członków Unii Europejskiej unijne prawo. Efektem ich analiz jest opublikowany dzisiaj raport "Just transition or just talk 2020?".

Pod lupę wzięto 18 planów przygotowanych przez członków Unii Europejskiej, którzy nadal wykorzystują węgiel do produkcji energii elektrycznej.

Stwierdzono, że w 11 przypadkach krajowe strategie nie są zgodne z postanowieniami uzgodnionego w Paryżu w 2015 roku globalnego porozumienia klimatycznego.

W tym 7 krajów Unii Europejskiej po 2030 roku nadal chce wykorzystywać do produkcji energii elektrycznej węgiel. Są to Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Niemcy, Polska, Rumunia i Słowenia.

W tych krajach zainstalowany potencjał elektrowni węglowych ma spaść w kolejnej dekadzie o 42 proc. Po 2030 roku operacyjne mają być w nich elektrownie węglowe o mocy 52 GW, w tym 90% mocy przypada na trzy kraje: Czechy, Niemcy i Polskę.

W Czechach moc elektrowni węglowych ma obecnie wynosić 8,2 GW i do roku 2030 ma spaść jedynie do 6,4 GW. W Niemczech spadek ma wynieść z 44,3 GW do 17,1 GW, a w naszym kraju - z 27,5 GW do 23,4 GW.
Ponadto twórcy raportu odnotowują, że w przypadku czterech państw, które do 2030 roku zapowiedziały zakończenie produkcji energii z węgla, generacja z wykorzystaniem tego paliwa ma być częściowo zastąpiona wytwarzaniem z udziałem innego paliwa kopalnego, jakim jest gaz naturalny. Są to Grecja, Węgry, Irlandia i Włochy.

Autorzy raportu podkreślają rolę w odejściu od węgla, jaką w Europie ma odgrywać Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, z którego ma być finansowana gospodarcza transformacja regionów węglowych.

Czytamy, że około 2/3 budżetu FST ma trafić do krajów UE, które zapowiedziały, że do 2030 roku nie wyjdą z węgla, w tym dwa kraje - Bułgaria i Polska - planują większe inwestycje w energetykę gazową.

Zdaniem Elif Gündüzyeli z CAN Europe wdrażanie FST powinno być powiązane z zobowiązaniem do wycofania się z produkcji energii z węgla do 2030 roku, aby możliwe było spełnienie celów paryskiej umowy klimatycznej.

- Teraz jest czas na wspieranie regionów węglowych w krajach, które rzeczywiście przechodzą szybką transformację energetyczną. Jednak wygląda na to, że Fundusz Sprawiedliwej Transformacji będzie nagradzać bardziej bezczynność niż prawdziwe ambicje w zakresie klimatu - komentuje Charles Moore z Ember.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: max 11.09.2020r. 09:06
Marnowanie publicznych pieniędzy. Niech się politykierzy z pod lewacko-zielonej bandery nie mieszają do energetyki szerzej do całej unijnej gospodarki bo ideologizowanie jej skonczy się jak CCCP- strukturalną niewydolnością gospodarczą.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE