ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Trwają prace nad rozporządzeniem dotyczącym wysokości stawek opłat mocowych
11.09.2020r. 08:35

Trwają prace nad rozporządzeniem dotyczącym wysokości stawek opłat mocowych - napisało w odpowiedzi na interpelację poselską Ministerstwo Klimatu.

"Obecnie trwają prace nad rozporządzeniem dotyczącym określania wysokości stawek opłat. Dokument ten może wpłynąć na podział kosztów między poszczególne grupy odbiorców, stąd szacowanie obciążeń poszczególnych grup odbiorców na tym etapie można uznać za przedwczesne" - napisano.

Resort klimatu ocenia, że obecnie nie jest możliwa rezygnacja z pobierania opłaty mocowej.

"Całkowity koszt realizacji rynku mocy za 2021 rok, na który zawarto już kontrakty wyniósł już około 5,5 mld zł netto. Z powyższych względów nie ma możliwości rezygnacji z pobierania opłaty mocowej" - napisano.
Resort klimatu napisał, że wprowadzenie rynku mocy oznacza wycofanie istniejących mechanizmów, takich jak operacyjna rezerwa mocy, interwencyjna rezerwa zimna, redukcja zapotrzebowania na polecenie OSP.

"Wskazane mechanizmy są obecnie wliczane w koszt rachunków za energię elektryczną, a ich wycofanie obniży koszt systemu o około 0,7 mld zł" - napisano.

Rynek mocy ma zapewnić bezpieczeństwo energetyczne państwa. Jego funkcjonowanie ma być finansowane przez odbiorców końcowych poprzez tzw. opłatę mocową, doliczaną do rachunków za energię elektryczną.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE