ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE

Odnawialne źródła energii w Polsce - perspektywa lokalna i regionalna
15.09.2020r. 05:28

dr hab. Krzysztof Tomaszewski, dr Arkadiusz Sekściński ("Rynek Energii" - sierpień 2020)
Artykuł dotyczy wykorzystania OZE w Polsce w związku ze strategią klimatyczno-energetyczną UE. Celem jest podjęcie dialektycznej dyskusji dotyczącej strategicznych wyzwań związanych z wykorzystaniem OZE w Polsce, w kontekście krajowych realiów politycznych, ekonomicznych i społecznych. Z jednej strony OZE stanowi szansę na realizowanie polityki energetycznej zgodnie z mechanizmami multi-level governance oraz na zaangażowanie obywateli jako tzw. prosumentów w procesy produkcyjne, z drugiej jednak strony - istnieje szereg problemów' systemowych, aby temu sprostać. Co zrobić, aby uzyskać synergię między oczekiwaniami związanymi z OZE a realiami?

Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.


Dodaj nowy Komentarze ( 10 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 4 )


Autor: Gnom 15.09.2020r. 16:55
Tylko to co Pan mówi jest sprzeczne z obecną wiedzą na temat systemu energetycznego. Od źródeł OZE nie wymaga się by były podstawą systemu energetycznego. Podstawową kwestią jest tutaj fakt, że zmienia się definicja pojęcia "podstawy systemu energetycznego".

[1] http://www.energyscience.org.au/BP16%20BaseLoad.pdf
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: max 15.09.2020r. 23:26
Tja....symulacje , symulacje , symulacje....niektórzy nie odróżniają realu od symulacyjnego "matrixa". Ja proponuje przeanalizować przyczyny i skutki awarii sieci w ubiegłym roku w UK: https://biznesalert.pl/mielczarski-wielka-brytania-blackout-awaria-energetyka/ ,inna publikacja: https://biznesalert.pl/wielka-brytania-blackout-oze-mielczarski-sniegocki-energetyka/
Niestabilne i nieprzewidywalne źródła trzeba mieć czym w sieci zastąpić...problem w tym jak to zrobić i puki co Niemcy w ramach "energiwende" wymyślili wiatraki i ruski gaz. OZE - i owszem ale tylko jako małe rozproszone źródła których odpowiednia ilość w sieci będzie podlegała prawom statystyki - a statystyka ma tutaj bardzo duże znaczenie. Małe rozproszone źródła wspierają system elektroenergetyczny natomiast duże stwarzają znaczne zagrożenie.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Gnom 16.09.2020r. 08:56
Zamiast proponować analizę lektury bazującej na przetrawionej papce dziennikarskiej i forsowanej koncepcji "naukowej" ja sugeruję się zapoznać z raportem ze strony operatora systemu:

https://www.nationalgrideso.com/document/152346/download

Całe to zdarzenie, tak mocno rozdmuchane w mediach, jest tam przeanalizowane na bardzo wysokim poziomie dokładności. Zarówno lekcja dla operatorów systemu energetycznego jak i OZE.

PS. Małe turbiny wiatrowe nie mają praktycznie uzasadnienia ekonomicznego i ekologicznego.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: max 16.09.2020r. 09:20
Właśnie ta nauczka wskazuje ,że budowa OZE w szczególnosci wiatrowni "na hurra" to proszenie sie o kłopoty w momencie braku ich rezerwowania. Czyli doszliśmy do sedna. Nie chodzi o "podstawę" bo to pojecie semantyczne raczej niż techniczne tylko o rezerwowanie mocy niestabilnej po stronie wytwarzania. Akurat PV dobrze wpisuje się w charakterystyki obciążenia sieci i jego rozproszona implementacja będzie ją wspierać. Natomiast stada wiatrowni winny być wyposażone w rezerwę i to w miejscu przyłączenia do sieci - tyle że "wiatrakarzom" się to nie podoba bo interes "papa". Całe ustawodawstwo w tej materii jest chore bo przewala problemy i zagrożenie na innych.
Jak ktoś chce mieć wiatraki to musi rezerwować je u siebie i tyle w temacie.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE