ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Steinhoff: PEP wpisuje się w politykę klimatyczną Unii Europejskiej, której jesteśmy członkiem
11.09.2020r. 17:40

- Uważam, że Polityka Energetyczna Państwa, zaprezentowana przez ministra Kurtykę jest dokumentem realistycznym. Wpisuje się w politykę klimatyczną Unii Europejskiej, której jesteśmy członkiem i w aktualne tendencje. Myślę tu przede wszystkim o celu, jakim jest neutralność klimatyczna w roku 2050 - stwierdza w rozmowie z netTG.pl b. wicepremier i minister gospodarki Janusz Steinhoff.

Jak wyjaśnia, Polska, jako kraj członkowski musi w tym procesie uczestniczyć i ta Polityka Energetyczna, którą zaproponował minister Kurtyka wpisuje się generalnie w ten trend.

- Od wielu lat powtarzam, że program dostosowania górnictwa do potrzeb naszego państwa oraz uwzględniający ekonomię musi być realizowany. Mam nadzieję, że będzie się to działo w dialogu z partnerami społecznymi, ale obie strony muszą patrzeć realistycznie. To słowo przede wszystkim adresuję do strony związkowej, bo trudno jest dyskutować z ekonomią. O tym, czy kopalnia będzie funkcjonowała, czy nie, decydują dwa czynniki - ekonomia i geologia - wyjaśnia Janusz Steinhoff, tłumacząc, że kopalnię trzeba oceniać pod kątem jej przyszłości - analizując złoże, które ma do dyspozycji i koszty wydobycia, które można uzyskać.

- Można je obniżać poprzez zmianę organizacji pracy, ale nigdy nie może to dotyczyć obszaru bezpieczeństwa pracy. Trzeba natomiast mieć świadomość, że znacząco duże nakłady na bezpieczeństwo, ze względu na trudne warunki geologiczno-górnicze na Śląsku, wpływają na opłacalność wydobycia węgla. Moim zdaniem obszary negocjacyjne z partnerami społecznymi powinny dotyczyć nie łamania praw ekonomii, a całej sfery osłonowej - dodaje.
W ocenie b. wicepremiera powinno się objąć wszystkich górników, ze wszystkich kopalń PGG pakietem osłonowym, co otworzy drogę dla alokacji ludzi, którzy nie widzą swojego miejsca w życiu poza górnictwem.

- Tak realizowany był program w latach 1997-2001. Wtedy - wbrew temu, co mówią aktualnie związkowcy - nie zwolniono ani jednego górnika. Stworzono możliwości dobrowolnego odejścia. Górnicy sami decydowali się na odejście i na Śląsku uruchomiono wiele narzędzi, które wspierały rozwój inwestycji i tworzenie nowych miejsc pracy. W efekcie przez cały proces transformacji, czyli od lat 90. po dzień dzisiejszy mamy na Śląsku, pomimo tych wielkich programów restrukturyzacyjnych nie tylko górnictwa, poziom bezrobocia ok. 2 punktów procentowych niższy niż średnia krajowa - wyjaśnia Janusz Steinhoff przypominając, że rząd powinien wspierać wszystkie narzędzia sprzyjające inwestycjom na Śląsku.

- Mam nadzieję, że tak będzie. Trzeba natomiast mieć świadomość, że każda kopalnia, która będzie miała być zlikwidowana, musi być do tego przygotowana, zarówno w sposób społeczny, jak i ruchowy. To nie jest prosty proces i nie można robić tego z dnia na dzień - stwierdza.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: cztatz 15.09.2020r. 10:39
jeszcze jesteśmy.... chindie tę wojnę już wygrały! jako zbędni będziemy deportowani na zahud i potraktowani... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE