ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

EBOR ogłosił przetarg na instalację usuwania trytu w Rumunii
14.09.2020r. 14:18

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju ogłosił przetarg na zaprojektowanie, budowę i eksploatację instalacji usuwania trytu w rumuńskiej elektrowni jądrowej Cernavodă wyposażonej w dwa bloki z reaktorami Candu.

EBOR podał, że państwowa spółka jądrowa Nuclearelectrica, która jest właścicielem i operatorem EJ Cernavodă zamierza przeznaczyć część wpływów z pożyczki z EBOR na pokrycie kosztów projektu.

Koszt budowy zakładu Cernavoda Tritium Removal Facility (CTRF) wynosi 190 mln euro, który zostanie sfinansowany z pożyczki w wysokości 150 mln euro z EBOR, 40 mln euro pokryje Nuclearelectrica.
Nowy obiekt miałby przetwarzać odpady radioaktywne poprzez usuwanie trytu, promieniotwórczego izotopu wodoru (H-3) i jest częścią szerszego projektu modernizacji elektrowni. Instalacja będzie przetwarzać 40 kg / h ciężkiej wody z dwóch reaktorów Candu.

W raporcie opublikowanym w Science Direct w 2019 r. Cernavoda tritium removal facility: A key tritium supplier for future fusion facilities stwierdzono, że budowa instalacji do usuwania trytu planowana jest na 2020 r., a usuwanie ciężkiej wody z pierwszego reaktora ma rozpocząć się w 2026 r. "Po tej dacie składowany tryt będzie dostępny do wykorzystania do badań nad syntezą jądrową w ramach europejskiego projektu ITER"- czytamy w raporcie.
NucNet , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE