ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Niemcy i Rosja będą współpracować w dziedzinie wodoru
14.09.2020r. 15:21

28 sierpnia odbyło się pierwsze posiedzenie zespołu do spraw wodoru, któremu przewodniczyła Niemiecka Agencja Energetyczna (DENA) w ramach niemiecko-rosyjskiego forum ds. surowców (Deutsch-Russischen Rohstoff-Forum - DRRF). W ramach forum co roku odbywa się niemiecko-rosyjska konferencja z udziałem przedstawicieli środowisk akademickich i gospodarczych - czytamy w BiznesAlert.pl.

Forum zostało utworzone w 2006 roku w celu intensyfikacji niemiecko-rosyjskich kontaktów w dziedzinie wydobycia i eksploatacji surowców. Założycielami tej struktury są Wyższa Szkoła Górnicza we Freiburgu i najstarsza na świecie uczelnia o tym samym profilu w Sankt Petersburgu.

W ramach forum co roku odbywa się niemiecko-rosyjska konferencja z udziałem przedstawicieli środowisk akademickich i gospodarczych. Towarzyszą jej spotkania grup roboczych składających się z przedstawicieli środowisk naukowych i gospodarczych obu krajów. Głównym tematem jest współpraca w obszarze przemysłu surowcowego i zrównoważonej gospodarki. DRRF podkreśla na swojej stronie internetowej, że znaczenie forum wzrasta z roku na rok. Udział bilateralnych projektów regionalnych i wymiany naukowców jest też coraz większy.

Na tegorocznej konferencji została utworzona grupa robocza "Wodór i nowe gazy", zajmująca się kwestiami wodoru. W pierwszym posiedzeniu grupy wzięli udział prominentni przedstawiciele ministerstw ds. energetyki obu krajów. Z ramienia rosyjskiego ministerstwa był to wiceminister Pawel Sorokin, podczas gdy niemieckie ministerstwo energetyki reprezentował Thorsten Herdan.

- Bardzo wspieramy utworzenie takiej grupy roboczej z udziałem przedstawicieli biznesu i nauki Niemiec i Rosji. To wspaniały przykład tego, jak firmy i instytucje naukowe nie tylko czekają na działania polityczne, lecz także biorą sprawy swoje ręce - powiedział Herdan.

Niemieckie media informują, że prace grupy roboczej, przynajmniej z perspektywy Niemiec, skupiają się na imporcie wodoru z Rosji. Mówił o tym w swoim przemówieniu Klaus Töpfer, były minister ochrony środowiska, który objął patronat nad konferencją. Jego zdaniem Niemcy są skazane na import surowców energetycznych, a olbrzymi potencjał Rosji w tym obszarze umożliwi dostawy do jego kraju tego ważnego dla energetyki i ochrony klimatu surowca. Töpfer zwrócił także uwagę na to, że obecnie najważniejsze jest wyjaśnienie kwestii technologicznych, które mają umożliwić Rosji eksport wodoru do Niemiec.
Praca grupy roboczej z udziałem łącznie 40 uczestników odbyła się w formie telekonferencji. Przedstawiciele podjęli dyskusję głównie na temat technologii produkcji wodoru, jego transportu i koniecznej infrastruktury, a także umów handlowych, które miałyby stanowić fundament rosyjsko-niemieckiej wymiany.

- Dyskusje dotyczące polityki energetycznej pokazały, że do pomyślnego przeprowadzenia transformacji energetycznej potrzebne jest międzynarodowy rynek wodoru i syntetycznych nośników energii. W tym zakresie powinniśmy zintensyfikować nasze silne partnerstwo energetyczne z Rosją także w dziedzinie wodoru - stwierdził Andreas Kuhlmann, prezes zarządu DENY.

Efektem pierwszego zebrania grupy roboczej będzie zorganizowanie jeszcze w tym roku specjalistycznych warsztatów tematycznych. Ich wyniki będą przedstawiane i dyskutowane pierwszego grudnia 2020 roku na pierwszej edycji Niemiecko-Rosyjskiej Konferencji Wodorowej.

Wzmożenie kooperacji niemiecko-rosyjskiej to efekt strategii wodorowych obu krajów. Najpierw w Niemczech zapadła decyzja o produkcji zielonego wodoru i docelowego stosowania na duża skalę tego przyjaznego dla klimatu gazu. Jednocześnie stawało się coraz bardziej oczywiste, że w najbliższych dziesięcioleciach Niemcy nie będą w stanie wyprodukować wystarczająco dużo zielonego wodoru, który w związku z tym będzie musiał być importowany. Rosja odpowiedziała na to zapotrzebowanie ogłoszeniem własnej strategii wodorowej, która zapowiada, że już w 2030 roku Rosja będzie produkować 3,5 milionów ton wodoru rocznie, co pokrywałoby blisko 15 procent światowego zapotrzebowania. Unia Europejska przewiduje łączne zapotrzebowanie na wodór rzędu 10 milionów ton w 2030 roku. Wiele wskazuje więc na to, że Rosja może stać się dla Niemiec głównym dostawcą nie tylko gazu ziemnego, lecz także wodoru - czytamy w BiznesAlert.pl.
BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE