ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

"Le Figaro": Polska chce częściowo uniezależnić się od węgla
15.09.2020r. 13:07

Polska planuje rozpocząć budowę swojej pierwszej elektrowni atomowej i uniezależnić się częściowo od węgla - pisze we wtorek francuski dziennik "Le Figaro".

Minister klimatu Michał Kurtyka powiedział, że Polska zmniejszy swoje uzależnienie od węgla na rzecz odnawialnych źródeł energii i atomu. Prawie 150 mld zł ma zostać zainwestowane w energię jądrową, a pierwszy reaktor ma zacząć działać w 2033 r. - pisze "Le Figaro", odnosząc się do nowej strategii energetycznej Polski na 2040 r.

- Polska jest jedynym krajem UE, który na lipcowym szczycie UE nie zadeklarował dążenia do osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050 r., a rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość twierdziła kilka lat temu, że w 2060 r. głównym źródłem energii pozostanie węgiel - pisze dziennik, przytaczając stanowisko polskiego rządu, że na przejście na czystą energię potrzeba więcej czasu i środków.

Rachunek za emisję dwutlenku węgla i polityka klimatyczna UE zmuszają jednak Warszawę do przyspieszenia transformacji energetycznej. Polski przemysł węglowy również boryka się ze spadkiem popytu, co związane jest z pandemią - pisze "Le Figaro".

Polska rewiduje zatem swoje stanowisko - pisze francuska gazeta, cytując ekspertów z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, Greenpeace oraz ministra aktywów państwowych Jacka Sasina.

Transformacja ta, wymagająca dużych inwestycji, musi zostać zaakceptowana również w kraju, w którym prawie 100 tys. miejsc pracy zależy od węgla - podkreśla dziennik, analizując zapowiedzi restrukturyzacji polskiego sektora energetycznego, spółek PGE, Enea i Tauron.
Polska spodziewa się otrzymać 13,5 mld euro z funduszy unijnych na pomoc regionom zależnym od węgla w rezygnacji z paliw kopalnych.

W przypadku energii jądrowej możemy mówić bardziej o "potwierdzonym zamiarze niż o programie" - ocenia "Le Figaro", dodając, że zapowiadane przez rządzących stworzenie 300 tys. miejsc pracy w sektorze energii jądrowej i odnawialnej prawdopodobnie nie zostanie zrealizowane w najbliższym czasie.

W poniedziałek odbyło się w w ministerstwie klimatu pierwsze spotkanie polsko-francuskiego Komitetu ds. Energetyki Jądrowej pod przewodnictwem wiceministra Adama Guibourge-Czetwertyńskiego. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele ministerstwa klimatu oraz francuskiego koncernu EDF - poinformował francuski ambasador w Polsce Frederic Billet.

"Spotkanie jest przykładem europejskiej współpracy w kwestiach nuklearnych na rzecz transformacji" - napisał Billet na Twitterze.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE