ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PGE może w '21 nie mieć możliwości zwiększenia zadłużenia
16.09.2020r. 11:00

PGE może w przyszłym roku nie mieć możliwości zwiększenia zadłużenia - poinformowali przedstawiciele grupy na konferencji prasowej.

PGE może w przyszłym roku nie mieć możliwości zwiększenia zadłużenia. Postuluje wydzielenie aktywów węglowych - poinformowali przedstawiciele grupy na konferencji prasowej.

"Naszym problemem w najbliższych latach będzie utrzymanie akceptowalnego przez banki poziomu dług netto/EBITDA. W tym roku ten poziom jest jeszcze zadowalający, bo wynosi ok. 1,7x-2,0x, w zależności od miesiąca, jest na bezpiecznym poziomie, natomiast przed nami stoi konieczność poczynienia ogromnych inwestycji w segmencie energetyki odnawialnej, ale i w dystrybucji" - powiedział Paweł Strączyński, wiceprezes PGE ds. finansowych.

"Z tymi potrzebami inwestycyjnymi będziemy musieli się zmierzyć przy niestety negatywnych perspektywach EBITDA już w tym roku. W przyszłym roku, pamiętając o niejasnej sytuacji z rynkiem mocy i znacząco rosnącą ceną CO2, może się okazać, że po prostu nie będziemy zdolni do zwiększenia jakiegokolwiek zadłużenia" - dodał wiceprezes.

Jak wskazał, aby zmierzyć się z tą negatywną tendencją, grupa optymalizuje strukturę kosztową.

"Na sytuację makroekonomiczną mamy niewielki wpływ. Zabieramy głos w debacie, wskazujemy na rosnące problemy sektora elektroenergetycznego, jeśli chodzi o rosnący import energii, taryfowanie, problem spadającego WACC do taryf dystrybucyjnych. Niestety nie spotyka się to do tej pory z konkretnymi działaniami" - powiedział Strączyński.

Wiceprezes ocenił, że sytuacja mogłaby się poprawić w dwóch przypadkach: gdyby zmieniła się polityka klimatyczna UE, ale na to nie ma co liczyć, albo gdyby nastąpiło wydzielenie aktywów węglowych do osobnego podmiotu.

"Nasz pomysł zapewnia bezpieczeństwo dla segmentu energetyki konwencjonalnej, bezpieczeństwo miejsc pracy i bezpieczeństwo sektora energetycznego" - powiedział.
Dodał, że umożliwiłoby to grupie PGE rozwój w energetyce odnawialnej. Zmieniłyby się też kowenanty dla "zielonej PGE".

"Poziom zadłużenia, który będziemy mogli osiągnąć, to nie będzie 3x EBITDA, będziemy mogli rozmawiać o wyższych poziomach" - powiedział wiceprezes.

Prezes PGE Wojciech Dąbrowski podtrzymał, że według PGE wydzielenie aktywów węglowych do osobnego podmiotu jest najbardziej racjonalne.

Jak dodał prezes, koncepcja PGE została przedstawiona, jest analizowana na szczeblu rządowym.

"Koncepcja uzyskała wstępną aprobatę, czekamy na decyzje polityczne i finalne rozstrzygnięcia" - powiedział Dąbrowski.

Wskazał, że prace nad tym pomysłem będą mogły się prawdopodobnie zacząć po rekonstrukcji rządu.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE