ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PGE spodziewa się w '20 spadku EBITDA we wszystkich segmentach poza OZE
16.09.2020r. 12:03

Grupa PGE spodziewa się, że w tym roku jej EBITDA może być niższa rdr we wszystkich segmentach z wyjątkiem energetyki odnawialnej - poinformował na konferencji prasowej Paweł Strączyński, wiceprezes PGE ds. finansowych.

"Perspektywy EBITDA w 2020 roku są negatywne, szczególnie w segmencie energetyki konwencjonalnej i ciepłownictwa. Spodziewamy się znaczącego wzrostu kosztów CO2, dalszego ograniczania darmowych uprawnień" - powiedział Strączyński.

"W dystrybucji też mamy oczekiwania negatywne, przede wszystkim w związku z COVID i obniżeniem wolumenu dystrybuowanej energii" - dodał.

Jak zauważył, spółka spodziewa się również spadku EBITDA w segmencie obrotu.

"To, co wpływa na obniżenie oczekiwanej EBITDA, to brak efektu wzrostu taryf vs rosnące ceny energii - nie ma przeniesienia efektu w taryfie G oraz rosnąca liczba prosumentów i ciągle nierozwiązana kwestia rozliczenia tej energii" - powiedział wiceprezes.

Dodał, że grupa ma "neutralne oczekiwania" co do wyniku EBITDA w segmencie energetyki odnawialnej.

"Może nawet lekko pozytywne, z pewną dozą ostrożności" - powiedział Strączyński.
W maju, przy okazji publikacji wyników za I kwartał, PGE spodziewała się w 2020 roku spadku raportowanego wyniku EBITDA rdr we wszystkich segmentach.

W pierwszym półroczu 2020 roku EBITDA spadła do 2.805 mln zł z 4.395 mln zł rok wcześniej. Spółka tłumaczy spadek głównie czynnikami jednorazowymi (dodatkowe uprawnienia do emisji CO2 w ubiegłym roku, wyższy poziom rezerw rekultywacyjnej i aktuarialnej w I półroczu 2020 roku).

Wynik EBITDA skorygowany o zdarzenia jednorazowe wyniósł 3.117 mln zł, czyli o 6 proc. mniej niż rok temu.

Spółka podała, że EBITDA segmentu Energetyka Konwencjonalna wyniosła w I półroczu 774 mln zł (spadek o 63 proc. rdr), a segmentu Dystrybucja 1.127 mln zł (spadek o 7 proc.).

Zysk EBITDA w Obrocie wyniósł w I półroczu 187 mln zł (spadek o 60 proc. rdr), w segmencie Energetyka Odnawialna 301 mln zł (spadek o 3 proc. rdr), a w segmencie Ciepłownictwo 493 mln zł (spadek o 36 proc. rdr).

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE