ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W drugim kwartale 2020 r. zdecydowany spadek dostaw gazu z Rosji do polskiego systemu przesyłowego
17.09.2020r. 09:06

W drugim kwartale 2020 roku przez polski gazowy system przesyłowy przepłynęło zdecydowanie mniej gazu ziemnego niż w analogicznym okresie rok wcześniej, to głównie efekt spadku dostaw gazu z Rosji.

W drugim kwartale br. do polskiego gazowego systemu przesyłowego wpłynęło ok. 92,1 TWh gazu ziemnego, czyli aż 32 proc. mniej niż w analogicznym kwartale ubiegłego roku - wynika z danych opublikowanych przez Urząd Regulacji Energetyki.

Tak wysoki spadek to efekt zdecydowanie niższych (-43,3 proc.) dostaw spoza UE (Rosja), które były na poziomie 59,9 TWh, wobec 105,6 TWh rok wcześniej. Do systemu trafiło też mniej gazu z magazynów, 1,8 TWh wobec 2,2 TWh rok wcześniej (-18 proc.). Natomiast zdecydowanie więcej gazu, o 23 proc., do naszego systemu przesyłowego trafiło z za pośrednictwem terminalu LNG w Świnoujściu (12,5 TWh wobec 10,2 TWh). Wyższe (+3,7 proc.) były również dostawy z UE, z tego kierunku dotarło do naszego systemu przesyłowego w drugim kwartale 2020 r. nieco ponad 12 TWh gazu ziemnego, wobec 11,6 TWh rok wcześniej.

(901x461)

Z drugiej strony analizując, dokąd gaz trafił z systemu przesyłowego obserwujemy zdecydowany spadek dostaw do UE, bo aż o ponad 56 proc. z poziomu 80,8 TWh w drugim kwartale ubiegłego roku do 35,2 TWh w drugim kwartale 2020 r. W drugim kwartale spadła też ilość gazu przesłanego do magazynów gazu do 10,6 TWh, z 11,1 TWh w analogicznym okresie ubiegłego roku (-4,2 proc.). Natomiast ilość gazu, którą przesłano do klientów przyłączonych do sieci przesyłowej oraz do sieci dystrybucyjne wzrosła w pierwszym przypadku o 7,3 proc. - do 12,8 TWh, a w drugim o 1 proc. - do 26,4 TWh. Zdecydowanie więcej gazu z polskiej sieci przesyłowej trafiło do klientów spoza UE, w drugim kwartale wolumen przesłanego w tym kierunku gazu wyniósł 6,4 TWh, wobec 4,4 TWh rok wcześniej, co oznacza wzrost o prawie 44 proc.
W drugim kwartale 2020 r. wolumen gazu dostarczonego w ramach hurtowego obrotu gazem ziemnym w wyniku transakcji sprzedaży zrealizowanych w punkcie wirtualnym OTC wyniósł 3,4 TWh, przy średniej cenie 62,96zł/MWh, natomiast wolumen gazu dostarczonego w wyniku realizacji kontraktów zawartych na Towarowej Giełdzie Energii wyniósł 25,6 TWh przy średniej cenie 71,15 zł/MWh).

Natomiast w drugim kwartale 2019 r. wolumen gazu dostarczonego w ramach hurtowego obrotu gazem ziemnym w wyniku transakcji w punkcie wirtualnym OTC wyniósł 7,3 TWh przy średniej cenie w wysokości 84,25 zł/MWh, a wolumen gazu dostarczonego w tym okresie w wyniku realizacji kontraktów zawartych na TGE wyniósł 23,9 TWh (średnia cena 92,25 zł/MWh).

Na koniec drugiego kwartału 2020 r. koncesję na obrót paliwami gazowymi miało 187 podmiotów, a 91 z nich aktywnie uczestniczyło w obrocie gazem ziemnym, wobec odpowiednio 194 i 101 podmiotów rok wcześniej.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Jola 18.09.2020r. 05:34
Po prostu skutek lockdawnu. W kwietniu i maju większość przemysłowych odbiorców gazu albo miała przestój albo bardzo... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE