ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Udział chińskich przedsiębiorstw w globalnym potencjale produkcji ogniw wynosi już 77 proc.
17.09.2020r. 16:00

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl,raport opublikowany przez Bloomberg New Energy Finance pokazuje rosnący udział firm z Chin w globalnym łańcuchu dostaw dla rynku baterii litowo-jonowych, który można zacząć porównywać z chińską dominacją w globalnym przemyśle fotowoltaicznym.

Bloomberg New Energy Finance wylicza, że Chiny wyprzedziły już Japonię i Koreę Południową jeśli chodzi o udział w łańcuchu dostaw dla przemysłu bateryjnego bazującego na technologii litowo-jonowej. W rankingu została uwzględniona również Polska, którą BNEF sklasyfikował na miejscu 13.

Udział chińskich przedsiębiorstw w globalnym potencjale produkcji ogniw ma wynosić już 77 proc., a udział w produkcji pozostałych komponentów baterii sięga 60 proc. Ponadto Chińczycy mają kontrolować 80 proc. globalnego rynku jeśli chodzi o przetwórstwo surowców wykorzystywanych w przemyśle bateryjnym.

W dużej mierze chiński przemysł bateryjny produkuje na potrzeby rodzimego rynku, którego zapotrzebowanie na baterie według BNEF sięgnie w tym roku 72 GWh.

Japonia i Korea Płd. są obecnie sklasyfikowane w rankingu największych dostawców komponentów dla przemysłu bateryjnego odpowiednio na drugim i trzecim miejscu. Natomiast jak zaznacza Bloomberg, oba kraje na razie wyprzedzają jeszcze Chiny pod względem produkcji baterii.

Ranking krajów w łańcuchu dostaw przemysłu bateryjnego w 2020 roku, Bloomberg New Energy Finance.

- Dominacja Chin w przemyśle bateryjnym jest spodziewana, mając na uwadze ogromne inwestycje i rządowe strategie, które zostały wdrożone w ostatniej dekadzie. Chińscy producenci tacy jak CATL zbudowali pozycję liderów w ciągu zaledwie 10 lat - komentuje James Frith z Bloomberg New Energy Finance.
Analityk BNEF podkreśla jednak, że kolejna dekada będzie stała pod znakiem rosnącego potencjału produkcji, który budują USA i Europa.

Bloomberg podkreśla, że dla naszego kontynentu korzystnie ma działać potrzeba lokowania produkcji ogniw i baterii w pobliżu fabryk samochodów elektrycznych, czego przykłady możemy już zaobserwować choćby w Polsce w postaci ogromnych inwestycji LG Chem w linie produkcyjne lokowane pod Wrocławiem.

- Kluczowym wyzwaniem dla krajów dostarczających surowce będzie to, jak przełożyć bogactwo na budowanie wartości dodanej i przyciągać inwestycje np. w produkcję baterii. Kluczowe czynniki to regulacje środowiskowe, dostęp do taniej i czystej energii elektrycznej, doświadczone kadry i zachęty przekładające się na popyt na baterie. Te czynniki mogą być ważniejsze niż monopol na posiadanie wybranych surowców - ocenia Sophie Lu z BNEF.

Bloomberg podkreśla przy tym, że coraz większe znaczenie ma pochodzenie energii elektrycznej wykorzystywanej do produkcji baterii i ich komponentów. W tym zakresie według Bloomberga najlepszą pozycją może pochwalić się Francja, w przypadku której średnia emisyjność jeśli chodzi o produkcję energii elektrycznej wynosiła w 2019 roku około 28 g CO2/kWh. Dla porównania średnia emisyjność elektrowni największego producenta energii w Polsce, czyli PGE, w pierwszej połowie tego roku wynosiła około 800 g CO2/kWh.

W tym kontekście BNEF odnotowuje plany Unii Europejskiej i kandydata Demokratów na prezydenta USA, Joe Bidena, jeśli chodzi o obciążenie dodatkowym podatkiem importowanych towarów w zależności od ich śladu węglowego. To może stworzyć dodatkową zachętę dla przemysłu bateryjnego do lokowania produkcji w Europie czy Stanach Zjednoczonych.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE