ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Trybunał Sprawiedliwości UE oddalił zażalenie Rosnieftu na europejskie restrykcje
17.09.2020r. 14:07

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej utrzymał w mocy wyrok sądu, na mocy którego oddalone zostało zaskarżenie rosyjskich spółek należących do grupy Rosnieft na sankcje nałożone na nie w związku z agresją Rosji na Ukrainę w 2014 roku - czytamy w BiznesAlert.pl.

Pod koniec lipca 2014 roku UE przyjęła pakiet sankcji gospodarczych, które uderzały m.in w rosyjski przemysł naftowy. Sankcje te były karą za aneksję Krymu i agresję rosyjską na wschodzie Ukrainy. Sankcje obejmowały między innymi zakaz wywozu niektórych towarów i technologii przeznaczonych dla sektora naftowego. Sankcje ograniczyły również dostęp niektórym podmiotom do rynku kapitałowego UE.

Kilka rosyjskich spółek grupy Rosnieft wniosło do Sądu Unii Europejskiej zażalenie na wprowadzone restrykcje. Sąd wyrokiem z 13 września 2018 roku oddalił te skargi. Spółki wniosły odwołanie do TSUE. Wyrokiem z dnia 17 września 2020 roku Trybunał podtrzymał w całości wyrok sądu z 13 września 2018 roku. Trybunał uznał, że skoro Rosnieft to czołowa firma rosyjskiej branży naftowej będąca jednocześnie we własności rosyjskiego skarbu państwa, Rada UE miała prawo wpisać ją na listę sankcyjną.
Trybunał przypomniał, że Rosnieft jest czołowym podmiotem rosyjskiego sektora naftowego, w którym większość udziałów posiada rosyjskie państwo, oraz że zainteresowane spółki nie kwestionują okoliczności, iż spełniają określone przez Radę kryteria zastosowania takich ukierunkowanych środków. W związku z tym, mając na względzie ogólną sytuację opisaną powyżej oraz cele realizowane przez środki ograniczające przyjęte przez Radę, Trybunał zgodził się z oceną Sądu, zgodnie z którą zainteresowane spółki nie miały racjonalnych podstaw, aby twierdzić, że nie znały powodów, dla których zostały objęte ukierunkowanymi ograniczeniami, których dotyczy omawiana sprawa - brzmi uzasadnienie.

Trybunał wskazał następnie, że zarówno zakazy wywozu, jak i ograniczenia w dostępie do unijnego rynku kapitałowego, niezaprzeczalnie przyczyniają się do realizacji celu założonego przez Radę. W związku z tym, wbrew temu, co twierdziły zainteresowane spółki, Sąd nie popełnił błędu, stwierdzając, że owe środki nie były oczywiście niewłaściwe do osiągnięcia tego celu - czytamy w BiznesAlert.pl.
TSUE , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE