ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Hetman: Regiony górnicze nie mogą stać się zdegradowanymi i bezludnymi wyspami
18.09.2020r. 09:08

- Wszystkie gminy górnicze stoją przed ogromnym wyzwaniem, które powinno być wsparte przez rząd, bo likwidacja kopalń to zagrożenie odpływu ludności oraz pozostawione zdegradowane i niezagospodarowane tereny - takie konsekwencje związane z zamykaniem zakładów górniczych przewiduje Anna Hetman, prezydent Jastrzębia-Zdroju oraz przewodnicząca Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce.

Prezydent wskazuje, że w kontekście zmian, które mają mieć miejsce, niezbędne jest podjęcie wcześniejszych działań. Powinny one dotyczyć stworzenia nowych miejsc pracy i przekwalifikowania pracowników.

- Dla całego województwa, to działania rewolucyjne, aczkolwiek wiemy, że niezbędne. Należy je przeprowadzić tak, by społecznie było odczucie ewolucji, a nie rewolucji. Zapewnienie alternatywnych miejsc pracy oraz wcześniejsze przekwalifikowanie pracowników to podstawa. To da gwarancję, że regiony górnicze nie staną się bezludną, zdegradowaną wyspą - ocenia szefowa SGGP i dodaje, że gminy górnicze prowadzą analizy pod kątem potrzeb oraz konsekwencji transformacji.
- To bardzo ważne jako punkt wyjścia do przygotowania dobrego programu przekształceń - stwierdza Anna Hetman, która odnosi się także do unijnego Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, którego Polska ma być największym beneficjentem.

- To kropla w morzu potrzeb, ale cieszą nas każde pieniądze. W znacznej mierze to również strona rządowa powinna zagwarantować znaczna pulę środków, przede wszystkim na transformację energetyczną, a sprawiedliwa transformacja powinna skupiać się na przekształceniu gospodarki i zmianach społecznych - podsumowuje przewodnicząca SGGP.

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: Energetyk77 18.09.2020r. 12:22
Pani Prezydent, Współczuje, ale będzie drugi Wałbrzych.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Jan 18.09.2020r. 13:13
Te tereny już są zdegradowane.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 20.09.2020r. 10:41
Tragiczny przykład Bytomia, gdzie w jednej chwili zlikwidowano 5 kopalń najlepszym tego przykładem. Teraz mielibyśmy... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE