ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Fortum wybuduje w Zawierciu instalację do produkcji paliwa z odpadów
18.09.2020r. 13:12

Fortum poinformowało o rozpoczęciu przygotowań do budowy instalacji do produkcji paliwa z odpadów w Zawierciu. Inwestycja, której koszt jest szacowany na 20 mln złotych, ma produkować paliwo dla elektrociepłowni w Zabrzu.

W nowym zakładzie wykorzystywane będą odpady, które są pozostałością po sortowaniu i nie nadają się do dalszego recyklingu, ale z których można wyprodukować tzw. paliwo RDF. Paliwo to będzie wykorzystywane w elektrociepłowni w Zabrzu.

- Instalacja, jaką chcemy zbudować w Zawierciu, we współpracy z ZGK i miastem to nie tylko dopełnienie gospodarki obiegu zamkniętego, w której odpady nie nadające się do recyklingu wykorzystujemy do produkcji ciepła i prądu, ale przede wszystkim ważny element systemu odpadowego Zawiercia. Odpady, które zostają po sortowaniu, nie powinny trafiać na wysypiska - my wiemy jak je dobrze wykorzystać. To bezpieczny i skuteczny sposób na rozwiązanie problemu dzikich wysypisk i tajemniczych pożarów składowisk. - mówi Piotr Górnik, dyrektor ds. energetyki cieplnej w Fortum.

Firma Fortum podpisała z ZGK Zawiercie umowę na dzierżawę terenu, na którym zrealizuje projekt zakładu produkcji paliw alternatywnych przeznaczonych dla elektrociepłowni w Zabrzu.
- Cieszymy się, że udało nam się wspólnie z firmą Fortum ustalić ostateczny kształt współpracy przy realizacji tak ważnej dla nas wszystkich inwestycji. Nowoczesna instalacja do produkcji paliwa z odpadów powstanie na terenie ZGK Zawiercie i wesprze lokalny system gospodarowania odpadami, wykorzystując pozostałości po sortowaniu odpadów. - mówi Krzysztof Tomczak, Prezes Zarządu Zakładu Gospodarki Komunalnej w Zawierciu.

Budowa instalacji na terenie ZGK Zawiercie ma się rozpocząć na początku przyszłego roku pod warunkiem uzyskania odpowiednich decyzji administracyjnych. Oznacza to, że jesienią 2021 r. będzie już można zrealizować pierwsze dostawy paliwa z instalacji w Zawierciu do elektrociepłowni w Zabrzu.

Uruchomiona jesienią 2018 r. elektrociepłownia Fortum w Zabrzu już obecnie w ok. 40 procentach jest zasilana jest paliwem RDF, udział tego paliwa będzie rosnąć.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE