ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

MEC Piła z Grupy Enea wybrała wykonawcę nowego źródła kogeneracyjnego
18.09.2020r. 15:39

W Pile powstanie nowe kogeneracyjne źródło ciepła współpracujące z instalacją OZE. MEC Piła z Grupy Enea wybrała wykonawcę projektu. Instalacja, oparta o trzy źródła gazowe, pomoże ograniczyć emisje i przeciwdziałać smogowi. Projekt, którego wartość szacowana jest na ponad 48 mln zł, przyczyni się do modernizacji pilskiej energetyki cieplnej.

Nowe źródło kogeneracyjne, zlokalizowane przy ul. Krzywej w Pile, będzie się składać z układu trzech gazowych agregatów kogeneracyjnych o łącznej mocy cieplnej 8,32 MWt oraz łącznej mocy elektrycznej 8,72 MWe. Rocznie produkować będzie 140 561,2 GJ ciepła oraz 41 848,6 MWh energii elektrycznej. Moc instalacji pozwoli latem wypełnić w 100 proc. zapotrzebowanie na ciepłą wodę, dzięki czemu nie będzie konieczności uruchamiania tradycyjnych, węglowych źródeł.

- Po przeprowadzonym postępowaniu przetargowym, wybrane zostało Konsorcjum firm Metrolog Sp. z o.o. i Ferox Energy Systems Sp. z o.o. Pod koniec sierpnia podpisaliśmy z konsorcjum umowę - poinformował Rafał Łaski, prezes MEC Piła.

Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań, MEC Piła zmniejszy zapotrzebowanie na energię ze źródeł konwencjonalnych i tym samym przyczyni się do zmniejszenia ilości wykorzystanego węgla i emisji m.in. CO2 do atmosfery. Inwestycja wpisuje się w unijne regulacje, a także założenia projektu Polityki Energetycznej Państwa do 2040, który zakłada modernizację polskiego ciepłownictwa i rozwój nowoczesnej kogeneracji.

Spółka otrzymała na realizację projektu dofinansowanie od NFOŚiGW ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Pieniądze będą pochodzić z puli przeznaczonej na promowanie wykorzystywania wysokosprawnej kogeneracji ciepła i energii elektrycznej w oparciu o zapotrzebowanie na ciepło użytkowe. Całkowita wartość projektu to ponad 48,6 mln zł brutto, a wnioskowana wysokość dofinansowania to blisko 18,5 mln zł.
Nowe źródło w pilskim systemie ciepłowniczym umożliwi zwiększenie udziału ciepła produkowanego w wysokosprawnej kogeneracji, czyli przy jednoczesnej produkcji ciepła i energii elektrycznej, z 32 proc. do 51,4 proc. Wpłynie również pozytywnie na bezpieczeństwo energetyczne Piły. Nowa inwestycja, obejmująca również źródło OZE (kolektory słoneczne) sprawi, że pilski system ciepłowniczy stanie się systemem efektywnym energetycznie w rozumieniu Ustawy Prawo energetyczne.

Grupa Enea konsekwentnie modernizuje i rozbudowuje pilskie ciepłownictwo. Inwestycje w najnowocześniejsze rozwiązania z dziedziny ciepłownictwa minimalizują wpływ Grupy na środowisko. W najbliższych dwóch latach MEC Piła planuje wydać ponad 15 mln zł na modernizacje i remonty systemu ciepłowniczego Piły.

W grudniu 2019 r. Grupa Enea zaktualizowała swoją strategię rozwoju, zapowiadając do 2030 r., z perspektywą do 2035 r., rozbudowę aktywów wytwórczych i zmianę struktury wytwarzania. Celem strategicznym Grupy jest osiągnięcie udziału OZE w produkcji energii elektrycznej na poziomie 22 proc. do 2025 roku oraz 33 proc. w 2030 roku.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE