ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Saudyjczycy podbijają cenę ropy, ceny gazu w USA poniżej sezonowego minimum
21.09.2020r. 11:32

Ole Hansen
Szef działu strategii rynków towarowych, Saxo Bank
Na posiedzeniu OPEC+ saudyjski minister ds. energii przypuścił zdecydowany atak na członków organizacji oszukujących na limitach wydobycia oraz na inwestorów prowadzących krótką sprzedaż na rynku kontraktów terminowych. Nastąpiło to tydzień po tym, jak OPEC, MAE oraz BP ostrzegły przed niepewnym ożywieniem popytu ze względu na stały wzrost przypadków koronawirusa wykrywanych na całym świecie. Amerykański gaz ziemny ponownie spadł poniżej 2 USD, czyli do sezonowego minimum od niemal 20 lat.

Ropa naftowa i produkty paliwowe wyszły na prowadzenie w miarę, jak sektor odżywał po ostatniej korekcie. Na posiedzeniu OPEC+ saudyjski minister ds. energii przypuścił zdecydowany atak na członków organizacji oszukujących na limitach wydobycia oraz na inwestorów prowadzących krótką sprzedaż na rynku kontraktów terminowych. Nastąpiło to tydzień po tym, jak OPEC, MAE oraz BP ostrzegły przed niepewnym ożywieniem popytu ze względu na stały wzrost przypadków koronawirusa wykrywanych na całym świecie.

Ropa naftowa przyciągnęła kupujących po ostatniej gwałtownej korekcie i spadku poniżej utrzymującej się od czerwca linii trendu. Do ożywienia przyczyniły się optymistyczne dane ekonomiczne z Chin i Stanów Zjednoczonych, największych światowych konsumentów ropy, a także ogólna poprawa apetytu na ryzyko po tym, jak amerykańskie spółki o megawysokiej kapitalizacji znalazły wsparcie.

Najważniejsza okazała się jednak zdecydowana ustna interwencja saudyjskiego ministra ds. energii, księcia Abdulaziza bin Salmana, po posiedzeniu OPEC+. Spotkanie rozpoczął od mocnych słów potępienia pod adresem tych członków OPEC+, którzy wbrew ustaleniom wydobywali zbyt dużo ropy. W trakcie sesji pytań i odpowiedzi ostrzegł inwestorów prowadzących krótką sprzedaż, aby nie wystawiali na próbę cierpliwości Arabii Saudyjskiej, zapowiadając, że osobiście zagwarantuje, iż "wszyscy, którzy traktują ten rynek jako formę hazardu, poniosą piekielnie bolesne konsekwencje".

Mimo iż może to sygnalizować frustrację, że cięcia produkcji przez OPEC+ nie przynoszą na razie wyraźnych rezultatów, minister chciał przy tym prawdopodobnie zapobiec nasileniu krótkiej sprzedaży w kontekście ostrzeżeń OPEC, MAE oraz BP przed niepewnym ożywieniem popytu w sytuacji, gdy rezerwy produkcyjne i zapasy są wyjątkowo duże. Od lipca, kiedy to zaczęły słabnąć fundamenty, choć nie cena, krótka pozycja brutto funduszy hedgingowych w ropie WTI i Brent wzrosła ponad dwukrotnie do 235 mln baryłek.

Mimo iż prowadzący krótką sprzedaż mogą przez krótki okres wpływać na rynek, głównym czynnikiem będą zawsze fundamenty. Chociaż korekta ropy Brent o 15% spowodowała, że cena tej ropy w większym stopniu zaczęła odzwierciedlać obecne fundamenty, dalszy wzrost wymaga czegoś więcej niż tylko ustnej interwencji, nawet jeżeli dokonuje jej największy producent na świecie.

Ostrożnie zapatrujemy się na krótkoterminowy potencjał ropy do dalszego wzrostu do czasu, aż OPEC+ zaskoczy rynek, odchodząc od planowanego na styczeń zwiększenia produkcji o 2 mln baryłek dziennie. Podczas gdy Zjednoczone Emiraty Arabskie, które w sierpniu pozostawały w tyle, ponownie ograniczają wydobycie, pewne wątpliwości budzi Irak oraz Libia. Według dotychczasowych danych, Irak w tym miesiącu zwiększył swoją produkcję, natomiast zawieszenie broni w Libii może przyczynić się do wzrostu wydobycia z obecnego poziomu poniżej 100 000 baryłek dziennie.

(744x469)

Amerykański gaz ziemny ponownie spadł poniżej 2 USD, czyli do sezonowego minimum od niemal 20 lat. Spadek popytu w wyniku lockdownu i zakłóceń spowodowanych huraganem Sally, wpływających zarówno na popyt, jak i na eksport, przyczynił się do większego, niż przewidywano wzrostu zapasów w ujęciu tygodniowym. Na początku piątkowej sesji cena gazu znalazła wsparcie na kluczowym poziomie 1,94 USD, jednak nerwowość na rynku najprawdopodobniej się utrzyma do czasu corocznego przejścia od wstrzykiwania do ekstrakcji w sezonie zimowym, kiedy to popyt na ogrzewanie przekroczy wydobycie.

(769x494)

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE