ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Przełomowa decyzja dla rozproszonych źródeł energii w USA
21.09.2020r. 16:00

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, federalny regulator amerykańskiego rynku energii elektrycznej w USA zdecydował o dopuszczeniu do udziału w hurtowych rynkach energii i świadczenia usług systemowych tzw. agregatorów zarządzających rozproszonymi źródłami energii, magazynami energii znajdujących się za licznikami, a nawet bateriami samochodów elektrycznych.

FERC (Federal Energy Regulatory Commission) nazywa swoją decyzję "historyczną". Prace nad dopuszczeniem rozproszonych jednostek do działalności na rynkach hurtowych i świadczenia usług systemowych dla regionalnych operatorów sieci trwały od wielu lat.

Regulacja nosząca numer 2222 została ostatecznie przegłosowana w ubiegłym tygodniu przez kierownictwo FERC stosunkiem głosów 2:1.

FERC zapewnia, że rozproszone źródła energii będą mogły świadczyć usługi z zakresu bilansowania sieci na równi z dużymi elektrowniami.

Kluczowa w tej decyzji jest informacja o agregacji, co daje możliwość zaangażowania także zależnych pogodowo źródeł, zarządzanych razem ze stacjonarnymi magazynami, samochodowymi bateriami czy DSR, przez agregatorów zawierających kontrakty z regionalnymi operatorami sieci.

Regulator podkreśla, że agregacja takich źródeł pozwoli wypełnić minimalne wymagania co do mocy czy sterowalności, których pojedyncze jednostki nie mogłyby zagwarantować.

- Ta śmiała decyzja umożliwia nowym technologiom wejście na rynek i uczestnictwo na równych zasadach, prowadząc do wzrostu konkurencyjności, rozwoju innowacji i obniżania kosztów dla odbiorcy końcowego - czytamy w komunikacie federalnego regulatora.
Decyzja federalnego regulatora oznacza, że teraz regionalni operatorzy sieci będą musieli zrewidować swoje regulacje, czyniąc rozproszone źródła energii pełnoprawnymi uczestnikami rynku.

Decyzja nr 2222 zostanie opublikowana w federalnym rejestrze i wejście w życie po 90 dniach. Od tego momentu regionalni operatorzy sieci będą mieć 270 dni na przedstawienie FERC planów wdrożenia tej decyzji.

- FERC utworzył fundament pod system energetyczny przyszłości, usuwając bariery wejścia dla nowych technologii - zapewnia prezes FERC Neil Chatterjee, który zwraca uwagę w tym kontekście na inną decyzję regulatora, oznaczoną numerem 841, która dopuszcza jednostki magazynowania energii do świadczenia usług na rzecz działających w USA operatorów systemu przesyłowego - w tym magazyny energii montowane przed i za licznikiem, podłączone do sieci działających w poszczególnych stanach operatorów systemu dystrybucyjnego.

Decyzja nr 841 została przyjęta przez federalnego regulatora już kilka lat temu, jednak jej wejście w życie blokowały postępowania sądowe zainicjowane przez operatorów sieci.

Przed kilkoma tygodniami amerykański sąd apelacyjny utrzymał w mocy postanowienie FERC o dopuszczeniu magazynów energii do świadczenia usług regulacyjnych na równi z konwencjonalnymi elektrowniami na terenie całych Stanów Zjednoczonych.

Decyzja amerykańskiego sądu otwiera możliwości udziału w rynku hurtowym energii oraz rynkach usług regulacyjnych magazynów energii o mocy zaczynającej się od 100 kW.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE