ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Szef programu atomowego Iranu uważa, że umowę nuklearną z 2015 r. warto zachować
21.09.2020r. 14:54

Przełomowe porozumienie między Teheranem, a światowymi potęgami w sprawie programu atomowego Iranu jest trudne do utrzymania od czasu wycofania się z niego USA, ale warto je zachować - oświadczył w poniedziałek szef Irańskiej Agencji Energii Atomowej Ali Akbar Salehi.

Salehi w wideoprzemówieniu powiedział delegatom 64. konferencji generalnej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), że Wspólny Kompleksowy Plan Działania (JCPOA) jest w "quasi-patowej sytuacji", odkąd prezydent Donald Trump wycofał z niego Stany Zjednoczone w 2018 roku.

Salehi stwierdził, że "sprawą najwyższej wagi" jest znalezienie przez pozostałe państwa sygnatariuszy porozumienia nuklearnego, czyli Francję, Wielką Brytanię, Chiny, Rosję i Niemcy, rozwiązania "problemów spowodowanych bezprawnym wycofaniem się Stanów Zjednoczonych z umowy".

"W społeczności międzynarodowej wciąż panuje zgoda co do tego, że JCPOA powinno zostać zachowane" - powiedział.

Przemawiający po Salehim minister energetyki USA Dan Brouillette nie wspomniał o porozumieniu. Oznajmił jedynie, że Stany Zjednoczone nadal zamierzają zajmować się zagrożeniami, jakie stwarzają programy nuklearne Iranu i Korei Północnej.
"Oprócz przerażającego rekordu jako największego na świecie państwowego sponsora terroryzmu, Iran ma godną ubolewania historię niechętnej, opieszałej i niepełnej współpracy, o ile w ogóle współpracował, z MAEA. Iran musi zrobić więcej, dużo więcej, aby zapewnić zarówno terminowe, jak i całkowite przestrzeganie zobowiązań" - powiedział.

Celem zawartego w lipcu 2015 roku porozumienia między sześcioma mocarstwami (USA, Francja, Wielka Brytania, Chiny, Rosja i Niemcy) a Iranem jest ograniczenie irańskiego programu nuklearnego w zamian za stopniowe znoszenie sankcji.

Mimo że Teheran złamał ograniczenia paktu, nadal ma mniej wzbogaconego uranu niż przed podpisaniem umowy. Zapewnia również inspektorom MAEA dostęp do swoich obiektów jądrowych.

8 maja 2018 roku prezydent USA Donald Trump ogłosił, że wycofuje USA z porozumienia, a "potężne sankcje" wobec Iranu wchodzą w życie. Podkreślił, że umowa była "sama w swej istocie" nieudana oraz że USA mają dowody, iż Teheran pracował nad programem nuklearnym mimo jej podpisania.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE