ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:



PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA





SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

MAEA dokonuje przeglądu bezpieczeństwa szwedzkiego bloku jądrowego Ringhals 3
22.09.2020r. 10:08

Zespół ekspertów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) zakończył przegląd bezpieczeństwa długoterminowej eksploatacji (long-term operation, LTO) bloku nr 3 elektrowni jądrowej Ringhals w Szwecji. Zespół ocenił gotowość zakładu, organizację i programy związane z LTO pod kątem standardów bezpieczeństwa MAEA.

Energetyczny blok jądrowy Ringhals 3, wyposażony w reaktor wodny ciśnieniowy (PWR) o mocy 1062 MWe - rozpoczął działalność w 1981 r. Pierwotne projektowane okresy eksploatacji bloków 3 i 4 (PWR o mocy 1117 MWe) wynoszą 40 lat i zakończą się odpowiednio w 2021 i 2023 r. Operator zakładu Vattenfall AB planuje przedłużyć eksploatację obu bloków do łącznego okresu 60 lat.

Zespół - składający się z dwóch ekspertów z Belgii i dwóch pracowników MAEA - stwierdził, że zakład poprawił zarządzanie starzeniem się konstrukcji i budynków. Udoskonalono również procesy w zakładzie w celu zarządzania działaniami LTO i poprawiła się świadomości personelu zakładu w zakresie zarządzania starzeniem się obiektu i konieczności podejmowania działań LTO. Dokonano również ponownej walidacji analiz czasowych procesu starzenia się komponentów mechanicznych.

Zespół zauważył jednak, że konieczne są dalsze prace w zakładzie, aby zapewnić spójność i kompletność danych dotyczących zarządzania starzeniem się i LTO oraz ustalić długoterminowy plan zatrudnienia dla LTO.

Na zakończenie misji zespół dostarczył kierownictwu zakładu projekt raportu. Końcowy raport zostanie przedłożony zakładowi, SSM i rządowi w ciągu trzech miesięcy.
Ringhals 1 z reaktorem wodnym wrzącym (BWR) o mocy 881 MWe ma zostać wyłączony na stałe do końca tego roku. Ringhals 2 (PWR, 852 MWe) został wyłączony w grudniu 2019 r. w wyniku decyzji podjętej w 2015 r. o zamknięciu reaktorów pięć lat wcześniej niż pierwotnie planowano, ze względów komercyjnych.

Obecnie Szwecja eksploatuje 7 energetycznych bloków jądrowych w trzech elektrowniach: Forsmark, Oskarshamn i Ringhals o sumarycznej mocy 7,74 GWe, które dostarczają 34% energii elektrycznej kraju.

Wzajemny przegląd ekspercki dotyczący aspektów bezpieczeństwa długoterminowej eksploatacji (Safety Aspects of Long Term Operation, SALTO) to kompleksowy przegląd bezpieczeństwa dotyczący strategii i kluczowych elementów bezpiecznego LTO elektrowni jądrowych. Misje SALTO uzupełniają misje MAEA prowadzone przez Zespół ds. Przeglądu Bezpieczeństwa Operacyjnego (Operational Safety Review Team, OSART), które mają na celu przegląd programów i działań niezbędnych dla bezpieczeństwa operacyjnego. Wzajemne oceny SALTO mogą być przeprowadzane w dowolnym momencie w okresie eksploatacji elektrowni jądrowej, chociaż według MAEA najbardziej odpowiedni okres przypada na ostatnie 10 lat pierwotnie przewidywanego okresu eksploatacji elektrowni. Przeglądy SALTO i OSART są przeprowadzane na wniosek państwa członkowskiego MAEA, w którym przegląd ma się odbyć.

Pierwsza misja SALTO w Ringhals 3 została przeprowadzona w 2018 r. Ostatnia misja, która rozpoczęła się 15 września, została zlecona przez Szwedzki Urząd ds. Bezpieczeństwa Radiacyjnego (Swedish Radiation Safety Authority, SSM) - krajowy organ dozoru jądrowego. Inspektorzy MAEA przeanalizowali odpowiedź i reakcję EJ Ringhalsa na zalecenia i sugestie przedstawione podczas pierwszej misji.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft



cire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE