ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

Veolia na konferencji Eco-Miasto
22.09.2020r. 11:40

60 panelistów, cztery dni debat i "energia zmian" jako ich motyw przewodni - tak wygląda tegoroczna odsłona konferencji Eco-Miasto. Veolia jest jednym z partnerów wydarzenia, a jej przedstawiciele uczestniczą w nim jako prelegenci. Właśnie zakończył się pierwszy dzień konferencji, w trakcie którego poznaliśmy również laureatów konkursu Eco-Miasto.

Organizowane w tym roku po raz siódmy Eco-Miasto to spotkanie ekspertów oraz przedstawicieli organizacji działających w dziedzinie ochrony środowiska i innowacyjnych technologii z reprezentantami polskich miast. Wydarzenie stanowi platformę wymiany doświadczeń, które mogą uczynić miasta bardziej przyjaznym miejscem do życia i ograniczać ich negatywny wpływ na środowisko naturalne.

Nim uczestnicy przeszli do rozmów na temat konkretnych rozwiązań, które mogą pomóc miastom w uporaniu się ze współczesnymi wyzwaniami, jeden z otwierających wydarzenie, minister klimatu Michał Kurtyka, zwrócił uwagę, że przede wszystkim powinniśmy pamiętać o celach realizowanych działań i ideach, jakie za nimi stoją. Przywołał przy tym witruwiańską triadę: trwałość, użyteczność i piękno, która powinna kształtować nasze myślenie o urządzaniu miast. Bo w końcu, jak przekonywał minister, mają być one miejscem, w którym ludziom będzie się dobrze żyło.

Pierwsza debata, stanowiąca niejako punkt wyjścia dla całej konferencji, została zatytułowana Energia (dla) zmian w miastach. Była w niej mowa nie tylko o działaniach na rzecz efektywności energetycznej czy odnawialnych źródeł energii, ale również w innych obszarach miejskiego życia, takich jak budownictwo, mobilność, infrastruktura, nowe modele biznesowe i zwyczaje konsumpcyjne, finanse czy partycypacja społeczna.

Takie całościowe podejście było o tyle uzasadnione, że cele stają się coraz bardziej ambitne - Unia Europejska ogłosiła właśnie, że w perspektywie 2030 r. redukcja emisji dwutlenku węgla ma sięgnąć 55 proc. zamiast 40. Jak wskazywał Marcin Popkiewicz z serwisu naukaoklimacie.pl, od tej drogi nie ma odwrotu, ponieważ do połowy tego wieku trzeba wyzerować emisje. Wiceminister klimatu Adam Guibourgé-Czetwertyński przyznał, że nie można czekać z działaniami, jednak zwracał też uwagę na specyfikę poszczególnych państw, inne punkty wyjścia, w których się znajdują, oraz konieczność dostosowania narzędzi i finansowania.

Jaki miałby być efekt tych zmian? Zdaniem Frederica Faroche, prezesa zarządu i dyrektora generalnego Grupy Veolia w Polsce w 2050 r. miasto powinno być czyste i bez smogu, pełne zieleni i przyjazne środowisku, a mieszkańcom oferować możliwość wygodnego poruszania się. Powinno też być samowystarczalne, aby zużywać jak najmniej zasobów i odnawiać je. Zdaniem prezesa Faroche ilość zadań do zrealizowania zależy od obszaru funkcjonowania miasta. W gospodarce wodnej zrobiono już dużo, bo większość ośrodków zainwestowało w modernizację infrastruktury, istnieją oczyszczalnie, możemy nawet pozyskiwać ciepło ze ścieków. Sytuacja jest również dobra w gospodarce odpadowej, choć dla wdrażania rozwiązań z obszaru gospodarki o obiegu zamkniętym trzeba jeszcze upowszechnić wykorzystanie paliwa alternatywnego RDF. Natomiast największe wyzwania stoją w energetyce i tu - zdaniem prezesa Faroche - wsparciem mogą być firmy z branży usług środowiskowych. Przyznał on, że wykorzystanie ciepła odpadowego może wiele pomóc jeśli chodzi o zmniejszanie emisji, podobnie rozwój energetyki prosumenckiej oraz - przede wszystkim - praca nad stroną popytową, czyli zużyciem energii przez budynki.Paneliści zgodzili się, że coraz łatwiej jest wdrażać tego typu rozwiązania, ponieważ odczuwalna jest już presja społeczna, ludzie w końcu chcą żyć w przyjaznym otoczeniu, która przekłada się na postulaty i działania samorządów. Nawet sektor finansowy dostrzega, że konieczne jest przestawienie się na finansowanie inwestycji w zielone i bardziej efektywne źródła. Co ciekawe, zmiany wcale nie muszą być domeną tylko większych miast. Prezes Faroche przywołał przykład Pszczyny, jednego z miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Polsce, które chce sięgać po rozwiązania oparte na wodorze. Jak zauważył, ryzyko projektów w mniejszych miastach jest niższe, więc mogą sobie pozwolić na bardziej przyszłościowe działanie, nawet jeśli obecnie trudniej znaleźć dla niego uzasadnienie ekonomiczne.

Poza dyskusjami o wizjach, konferencja Eco-Miasto stanowiła także podsumowanie dotychczasowych inicjatyw ekologicznych podejmowanych przez miasta. W ramach konkursu o tym samym tytule organizatorzy w pięciu kategoriach: gospodarka wodna, zieleń miejska, gospodarka odpadami, zrównoważona mobilność i efektywność energetyczna, nagradzali po dwa ośrodki (jeden do 100 tys. mieszkańców, a drugi powyżej). Dwa miasta otrzymały także specjalne wyróżnienia od Veolii. Jednym z nich była Warszawa, za działania na rzecz zrównoważonego transportu oraz ochronę środowiska. W ręce Leszka Drogosza, dyrektora Biura Infrastruktury stołecznego urzędu miasta, nagrodę - 10 drzew - symbolicznie przekazał Paweł Orlof, prezes Veolii Energii Warszawy. Z kolei od Magdaleny Bezulskiej, prezesa Veolii term, nagrodę, czyli ławkę solarną, otrzymał wiceprezydent Zamościa Piotr Zając. Miasto zostało docenione za działania na rzecz ochrony powietrza.
Veolia

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE