ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Zapowiedzi wzrostu produkcji ropy naftowej w Libii
23.09.2020r. 09:13

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Początek bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej upływa pod znakiem przewagi strony podażowej. W pewnej mierze odpowiada za to siła amerykańskiego dolara, ale nie tylko - na rynku ropy naftowej mamy do czynienia z coraz słabszymi fundamentami.

Dzisiaj rano przecenę ropy naftowej napędzają informacje o nieoczekiwanym wzroście zapasów ropy naftowej w USA. Amerykański Instytut Paliw podał wczoraj, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy w USA wzrosły o 691 tys. baryłek, podczas gdy spodziewano się ich spadku o ponad 2 miliony baryłek. Dzisiaj swój raport, bazujący na większej ilości danych, poda Departament Energii USA o godzinie 16:30 polskiego czasu.

Drugim czynnikiem negatywnie wpływającym obecnie na ceny ropy naftowej są zapowiedzi wzrostu produkcji tego surowca w Libii. Tamtejsza National Oil Company (NOC) podała, że w przyszłym tygodniu wydobycie ropy w Libii ma wzrosnąć o 260 tysięcy baryłek. Wznowiony ma być także eksport surowca, na początku z dwóch terminali, a już w tym tygodniu do Libii zaczną napływać tankowce z zamiarem załadowania ropy.

(1024x683)Notowania ropy naftowej WTI - dane dzienne

Komunikaty ze strony Libii są znakiem, że kraj ten w końcu jest w stanie powrócić do produkcji i eksportu ropy naftowej po dużych tegorocznych problemach. Od stycznia w Libii trwała bowiem blokada, zainicjowana przez wojska kontrolujące wschodnią część kraju.

Wzrost produkcji i eksportu ropy naftowej w Libii jest kolejnym ciosem dla cen ropy naftowej, i tak pogrążonych ostatnio przez obawy o utrzymujący się słaby popyt w obliczu drugiej fali pandemii. Niemniej, sytuacja w Libii nie jest stabilna i inwestorzy traktują ten kraj jako nieprzewidywalny w kontekście produkcji ropy. Od czasu arabskiej wiosny w 2011 r. i upadku rządu Muammara Kaddafiego, w Libii brakuje stabilnej, centralnej władzy, a cały kraj jest pogrążony w chaosie polityczny i gospodarczym.

(1024x683)Notowania ropy naftowej Brent - dane dzienne

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE