ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wiceprezes Taurona: mamy finansowanie zielonego zwrotu
24.09.2020r. 06:16

Między innymi na temat "Zielonego Zwrotu Taurona" oraz finansowania przedsięwzięć z tym związanych, a także o planach grupy związanych z rozwojem energetyki prosumenckiej, z wiceprezesem Taurona ds. zarządzania majątkiem Jerzym Topolskim rozmawiała "Rzeczpospolita".

Wiceprezes Topolski mówił między innymi o podejmowanych przez grupę działaniach, których celem jest zwiększanie udziału odnawialnych źródeł w jej strukturze wytwórczej. Przypomniał, że po przejęciu w ubiegłym roku pięciu farm wiatrowych o łącznej mocy 180 MW wolumen mocy zainstalowanej w OZE w Tauronie wzrósł do 660 MW. Rozmówca dziennika zaznaczył jednocześnie, że Grupa analizuje możliwości przejęcia nowych projektów wiatrowych i zwrócił uwagę na ograniczenia związane z ustawą odległościową.

- Liczymy też na zmianę ustawy (red.: odległościowej), dzięki czemu pojawią się nowe tereny, i wtedy nie wykluczamy budowy własnych instalacji - powiedział "Rzeczpospolitej".

Wiceprezes Topolski mówił też o planach Taurona związanych z fotowoltaiką i przypomniał, że Grupa chce na swoich terenach wybudować w ciągu pięciu lat 100-150 MWp mocy w tego typu instalacjach.

W trakcie rozmowy "Rzeczpospolita" zasygnalizowała istotny z punktu widzenia operatorów sieci dystrybucyjnej problem związany z rozwojem energetyki prosumenckiej, chodzi o bilansowanie energii wyprodukowanej w przydomowych instalacjach.

Jak zwrócił uwagę wiceprezes Taurona, obecnie ok. 70 proc. energii elektrycznej wygenerowanej przez prosumentów nie jest przez nich zużywane i trafia do sieci, na co infrastruktura dystrybucyjna nie jest przygotowana i w efekcie pojawiają się problemy z utrzymaniem parametrów jakościowych.
- Współpracujemy z ośrodkami naukowymi, z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju oraz Narodowym Centrum Badań Jądrowych, aby wypracować ścieżki możliwości bilansowania i wsparcia tych klientów przez operatora systemu dystrybucyjnego, czyli zaoferować usługę bilansowania generacji czy też odbioru, tak aby osiągnąć maksymalny stopień zbilansowania - powiedział wiceprezes "Rzeczpospolitej".

Jednocześnie rozmówca dziennika zaznacza, że Tauron zabiega o inicjatywy związane z małoskalowymi magazynami energii i np. wprowadzenie programu "Mój Magazyn", który pozwoliłby klientom posiadającym instalacje OZE wraz z magazynami zbilansować się.

Tematem rozmowy była też kwestia finansowania inwestycji w transformację Taurona. Prezes przyznał, że zasoby finansowe samej spółki nie wystarczą, bo grupa musi też przy okazji transformacji zmienić się technologicznie, ale liczy ona między innymi programy, do których Polska powinna mieć dostęp, czyli na Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji, czy Fundusz Odbudowy. Jednocześnie rozmówca dziennika przypomniał o otwarciu linii kredytowych w bankach, m.in. w Intesa Sanpaolo i SMBC i umowie z Polskim Funduszem Rozwoju, które zakłada, że każdy projekt OZE może dostać dofinansowanie w wysokości co najmniej 50 mln zł.

- Mamy więc zapewnione źródła finansowania, aby "Zielony Zwrot Taurona" przeprowadzić - podsumował wiceprezes Topolski.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE