ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PGNiG i PKN Orlen będą inwestować w zieloną mobilność
24.09.2020r. 09:23

Wiceprezes PGNiG Arkadiusz Sekściński i dyrektor PKN Orlen Maciej Wagner wypowiedzieli się o przyszłości obu spółek podczas Impact 2020 - czytamy w BiznesAlert.pl.

Poruszyli kwestie wodoru, elektromobilności i zielonej energii. Wtórował im Karol Wolff z Orlenu wskazując, skąd wziąć środki na inwestycje służące transformacji energetycznej w tych spółkach.

PGNiG postrzega wodór jako szansę w transporcie, podobnie jak obecnie w przypadku LNG i CNG - powiedział Arkadiusz Sekściński. wiceprezes zarządu PGNiG ds. rozwoju podczas Impact 2020.

- My jako PGNiG, nie będziemy produkować pojazdów wodorowych, ale już możemy rozpocząć proces wytwarzania wodoru jako paliwa. To właściwie domena spółek paliwowych, ale my także chcemy wybudować stacje ładowania pojazdów wodorowych pojazdów, jako naszą stację badawczą. Obserwujemy dynamiczny rozwój pojazdów na CNG i LNG. Zakładamy, że podobnie będzie z wodorem - powiedział wiceprezes PGNiG ds. rozwoju Arkadiusz Sekściński. Dodał, że wodór można także wykorzystać w procesie produkcji energii w sektorze energetycznym.

Wagner powiedział, że neutralność klimatyczna to szansa dla PKN Orlen. - W mobilności musimy jednak poczekać na ukształtowanie się trendów konsumenckich i udoskonalenia technologii, która wciąż dojrzewa - powiedział Maciej Wagner, dyrektor biura zarządzania majątkiem energetycznym PKN Orlen.

Podkreślił, że należy poczekać jak zachowają się konsumenci sektora mobilności i dostosować ofertę do ich upodobań. - Nowe nawyki konsumenckie muszą okrzepnąć - powiedział Maciej Wagner.
Orlen chce zbudować 150 stacji ładowania pojazdów elektrycznych do końca 2021 roku. - Obecnie mamy takich stacji 60 - powiedział. Dodał, że spółka planuje wybudowanie pierwszej stacji produkcji wodoru we Włocławku. - Mamy już podpisane listy intencyjne z kilkoma aglomeracyjnym na dostawy wodoru - wskazał.

Kolejnym przykładem jest projekt lokomotywy wodorowej. Podkreślił jednak, że te projekty nie będą zeroemisyjne póki nie będą napędzane przez zieloną energetykę. - Te źródła nie będą nas zbliżać do neutralności klimatycznej, jeśli nie będą one napędzane przez zieloną energię. W PKN Orlen takim źródłem postrzegamy morskie farmy wiatrowy - podaje koncern.

PKN Orlen zapowiedział na początku września neutralność emisyjną do 2050 roku. Wollf tłumaczył, że aby zrealizować ten cel, potrzebna jest konsolidacja energetyki, aby pozyskać kapitał. - Najpierw masa, potem rzeźba - powiedział Karol Wolff, dyrektor biura strategii i projektów strategicznych PKN Orlen

Wolff powiedział, że transformacja energetyczna to proces kapitałochłonny, a do tego potrzebna jest duża pula środków. - Chcemy połączyć spółki z sektora energetycznego, paliwowego, aby stworzyć masę, która pozwolić na uruchomienie zdolności i zasobów łączonych spółek. Następnie potoczą się zmiany portfela energetycznego, dzięki połączeniu kapitału będą na to środki. To, będzie rzeźba - wyjaśnił. Dodał, że dzięki połączeniu kapitału spółki nie będą konkurować między sobą o te same środki na transformację, a będą ją razem realizować - czytamy w BiznesAlert.pl.
BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE