ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

WNA dostrzega możliwości rozwoju jądrowego łańcucha dostaw
24.09.2020r. 14:57

Najbliższe lata będą okresem niepewności dla globalnych systemów energetycznych. Jednak globalna transformacja na energię niskoemisyjną i odbudowa gospodarek po COVID będzie czasem szansy dla energetyki jądrowej i jej łańcucha dostaw - czytamy w raporcie Światowego Stowarzyszenia Jądrowego (World Nuclear Association, WNA), analizującym wartość ekonomiczną energetyki jądrowej.

Raport zatytułowany The World Nuclear Supply Chain: Outlook 2040 jest dziełem grupy roboczej Stowarzyszenia ds. łańcucha dostaw, kierowanej przez Laurent-Oliviera Coudeyre z francuskiego koncernu energetycznego EDF. Zawiera zorientowany na rynek przegląd możliwości i wyzwań dla energetyki jądrowej i jej łańcucha dostaw, w tym scenariusze ewolucji energii jądrowej w ciągu następnych dwu dekad.

Przedstawia informacje o prawie 300 głównych niezależnych dostawcach konstrukcji, systemów, komponentów i usług klasy jądrowej, a także aktualny obraz trwających i planowanych projektach budowy elektrowni jądrowych, głównych remontów, likwidacji elektrowni i zagospodarowania odpadów.

"Energetyka jądrowa jest istotnym składnikiem przyszłych planów energetycznych" - stwierdziła dyrektor generalna WNA, Agneta Rising przed opublikowaniem raportu, który, jak powiedziała, jasno określa potencjalną skalę potrzebnych inwestycji. "Te inwestycje zapewnią dostawy czystej energii elektrycznej, zasilą miliardami lokalne gospodarki i stworzą setki tysięcy miejsc pracy".

Prezentując raport, Greg Kaser, dyrektor zespołu roboczego, powiedział, że ma on na celu zidentyfikowanie łańcucha dostaw, ale także wykazanie istniejących trendów w branży.

"Żyjemy w niepewnych czasach. COVID-19 zmienił życie na całym świecie, ale stoimy także przed wyzwaniami związanymi ze zmianami klimatu, którymi musimy się zająć" - powiedział Kaser.
W swoim dwuletnim raporcie paliwowym (Fuel Report) WNA przedstawia niskie, referencyjne i wysokie scenariusze obejmujące szereg możliwości dla energetyki jądrowej. Te scenariusze przewidują "równie wiarygodną" przyszłość, powiedział Kaser. Bliższa perspektywa - lata 2020 - jest bardziej przewidywalna niż lata 30. i późniejsze, ale przy obecnym kryzysie COVID i zmianach klimatycznych lata 30. XXI wieku mogą być czasem zmian - powiedział. "Jeśli tylko pozostaniemy przy produkcji energii jądrowej na obecnym poziomie, nie rozwiążemy problemu klimatycznego".

Pod koniec 2019 r. na świecie działały 442 komercyjne reaktory jądrowe, 50 jest w budowie i istnieją konkretne plany dotyczące budowy kolejnych 109 reaktorów. Według raportu na całym świecie energetyka jądrowa generuje przychody w wysokości około 300 miliardów dolarów rocznie. W scenariuszu referencyjnym oczekuje się, że przychody z eksploatacji elektrowni jądrowych będą rosły w tempie 2 proc. rocznie przez następne dwie dekady, osiągając około 460 mld USD do 2040 r., przy czym 68 proc. wzrostu wystąpi we wschodzących gospodarkach przemysłowych, w tym w Chinach.

Budowa nowych obiektów jądrowych w okresie do 2040 r. będzie wymagała łącznych nakładów kapitałowych w wysokości 972 mld USD w scenariuszu referencyjnym i 1,68 bln USD w scenariuszu wysokim. Trwające budowy nowych konstrukcji wyceniane są na całym świecie na około 220 miliardów dolarów, z czego około 6-10 miliardów dolarów rocznie stanowią międzynarodowe zamówienia na towary i usługi. Jest to od jednej piątej do jednej czwartej wartości wszystkich projektów - podało Stowarzyszenie.

Ponadto prace związane z długoterminową eksploatacją (long-term operations, LTO) istniejących elektrowni jądrowych mogą wynieść 50-100 miliardów dolarów rocznie - przy około 4 miliardach dolarów rocznie w zamówieniach międzynarodowych. Łączna wartość prac związanych z likwidacją obiektów wymagających natychmiastowego demontażu do 2040 r. może wynieść prawie 150 mld USD.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE