ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

IEA sugeruje rządowi niderlandzkiemu przedłużenie eksploatacji elektrowni jądrowej Borssele
25.09.2020r. 08:07

Rząd niderlandzki powinien rozważyć ułatwienie przedłużenia pracy elektrowni jądrowej Borssele po 2033 r. oraz wspierać inwestycje w nowe elektrownie jądrowe. Pozwoli to przyciągnąć kapitał na nowe i istniejące reaktory, stwierdza Międzynarodowa Agencja Energetyczna (International Energy Agency, IEA). Agencja twierdzi również, że kraj mógłby ukierunkować badania na nowe projekty reaktorów.

Raport IEA dotyczący polityki energetycznej Królestwa Niderlandów, zatytułowany The Netherlands 2020 stwierdza, że przedłużenie okresu eksploatacji elektrowni jądrowej Borssele może okazać się "bardzo korzystne" dla utrzymania niskoemisyjnej produkcji energii elektrycznej oraz know-how holenderskiego sektora jądrowego, zwłaszcza w zakresie zarządzania i obsługi reaktorów energetycznych.

EJ Borssele składa się z pojedynczego bloku jądrowego wyposażonego w reaktor wodny ciśnieniowy (PWR) model KWU o mocy 482 MWe. Zgodnie z prawem niderlandzkim elektrownia ma zostać wyłączona pod koniec 2033 r., co odpowiada 60-letniemu okresowi eksploatacji. Przedłużenie pracy wymagałoby zmiany obowiązującego prawa i dokonania przeglądu bezpieczeństwa przez Urząd ds. Bezpieczeństwa Jądrowego i Ochrony przed Promieniowaniem (Authority for Nuclear Safety and Radiation Protection, ANVS).

Jednak w raporcie IEA stwierdza się, że procesy odnawiania licencji zapoczątkowane przez amerykańską Komisję Regulacji Jądrowych (Nuclear Regulatory Commission, NRC) zakładają wzmocniony przegląd bezpieczeństwa w celu wydłużenia okresu eksploatacji reaktora do 80 lat i mogą one służyć, jako szablon przy badaniu opcji przedłużenia pracy reaktora jądrowego w EJ Borssele.

Z raportu wynika, że rząd uznaje rolę, jaką energia jądrowa może odegrać w przejściu na system energetyczny neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla. Aby wesprzeć działalność elektrowni jądrowych, należy zbadać, w jaki sposób można "lepiej wycenić na rynku energii elektrycznej korzyści płynące z energetyki jądrowej w zakresie bezpieczeństwa energetycznego i redukcji emisji".

Raport wzywa rząd do pomocy w stworzeniu sprzyjającego otoczenia dla inwestycji w nowe elektrownie jądrowe. Mówi się, że ryzyko związane z opóźnieniami projektów i wzrostem kosztów można złagodzić.

Borssele jest jedyną komercyjną elektrownią jądrową w Niderlandach, dostarczającą energię elektryczną do sieci. W roku 2019 wyprodukowała 3,7 TWh energii elektrycznej, co stanowiło 3,1 proc. całkowitej produkcji. Zakład działa od 1973 roku i jest prawnie zobowiązany do zaprzestania działalności do 31 grudnia 2033 roku.
Raport sugeruje również, aby niderlandzki program badań jądrowych był ukierunkowany na przyspieszenie innowacji w projektach nowych reaktorów przy niższych kosztach kapitałowych i krótszym czasie budowy.

Energetyka jądrowa może być wykorzystywana do produkcji niskoemisyjnego wodoru i, w przeciwieństwie do zmiennego wytwarzania z PV i wiatru, może stanowić prawie stałe źródło niskoemisyjnej energii elektrycznej. Możliwe mogą być inne zastosowania nieenergetyczne, w tym ciepło resztkowe z elektrowni jądrowych przeznaczone dla ciepłownictwa.

"Wraz z pojawieniem się nowych technologii jądrowych, rząd mógłby stymulować badania w celu określenia, czy te opcje dadzą Niderlandom potencjalne korzyści" - czytamy w analizie IEA.

W raporcie IEA wzywa również rząd do zapewnienia "terminowych zezwoleń" na rozwój projektu reaktora badawczego Pallas, aby móc kontynuować program produkcji radioizotopów.

Planuje się, że Pallas zastąpi w przyszłości reaktor High Flux Reactor (HFR) w Petten, 50 km na północ od Amsterdamu, który działa tam od prawie 60 lat.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: energetyk 28.09.2020r. 07:55
holendzry i tak chca atom nowy budowac
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE