ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rosja opublikowała raport dotyczący poziomu i wartości zasobów kopalin
25.09.2020r. 11:38

Ministerstwo zasobów naturalnych Rosji opublikowało raport dotyczący poziomu i wartości zasobów kopalin na terenie Federacji Rosyjskiej. Dokument odnosi się do 2019 roku - czytamy w BiznesAlert.pl.

Według danych ministerstwa, rezerwy gazu ziemnego wzrosły fizycznie i wartościowo. Rezerwy ropy naftowej spadły zarówno pod względem wartości fizycznych, jak i pieniężnych.

W 2018 roku szacowane rezerwy ropy wyniosły 9,825 mld ton. W 2019 roku zmniejszyły się one o 43,8 mln ton (0,4 procent) do 9,781 mld ton. Wartość pieniężna zasobów ropy naftowej zmniejszyła się aż o 12,7 bln rubli (164 mld dolarów) tj. 17 procent z 74,5 bln rubli (980 mld dolarów) do 61,8 bln rubli (815 mld dolarów).

Tak duży spadek wartości zapasów ropy naftowej jest spowodowany zwiększeniem kosztów operacyjnych (OPEX) o siedem procent oraz kosztów inwestycyjnych (CAPEX) o 7,2 procent. W tym samym czasie cena ropy spadła o 2,2 procent a zdyskontowane przepływy pieniędzy netto (DCF) uległy obniżeniu o 4,9 procent.
Powyższe czynniki tłumaczy się tym, że w raportach przekazywanych z roku na rok przez koncerny naftowe występują istotne korekty prognozowanych wartości w części ekonomicznej (zwłaszcza w kosztach eksploatacyjnych i nakładach inwestycyjnych). Ponadto, przeniesienie wartości pieniężnych z wczesnych okresów inwestycyjnych do późniejszych znacząco wpływa na wynik końcowy ze względu na występowanie zjawiska dyskontowania.

W przypadku gazu ziemnego został odnotowany wzrost zarówno fizycznych wartości zasobów, jak i ich wyceny pieniężnej. Odkryte rezerwy gazu wzrosły w ciągu roku o 298,5 mld m sześc. z 14,987 bln m sześc. gazu do 15,285 bln m sześc. gazu. Wartość szacowanych rezerw gazu wzrosła o 589 mld rubli (7,6 mld dolarów) z 14,1 bln rubli (180 mld dolarów) do 14,7 bln rubli (187 mld dolarów) - czytamy w BiznesAlert.pl.
MNR , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE