ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Mielczarski: Małpa i zegarek. Śląsk w IV RP
28.09.2020r. 05:14

prof. dr hab. inż. Władysław Mielczarski, Politechnika Łódzka
Brytyjski historyk M. Howard twierdzi, że premier D. L. George podczas paryskiej konferencji pokojowej (1919r.) powiedział "oddać w ręce Polaków przemysł Śląska, to jak wkładać w łapy małpy zegarek"1 . W piątek podpisano porozumienie kończące wydobycie węgla w 2049r. Czy koniec górnictwa to koniec Śląska?

Podpisane porozumienie w sprawie zakończenia wydobycia węgla w 2049r. i likwidacji wszystkich kopalń jest bardzo złe: dla górników, dla Śląska i Zagłębia, jak również dla całej polskiej gospodarki i społeczeństwa.

Porozumienie zostało podpisane przez stronę społeczną po rządowych obietnicach znacznych subsydiów i też pod groźbą szantażu, że odmowa spowoduje wstrzymanie europejskich funduszy2. Eksperci negatywnie oceniają możliwość długoletniego subwencjonowania górnictwa, w sposób jaki prowadzili to Niemcy3. Już obecnie media4 wskazują, że porozumienie będzie wzbudzać wiele kontrowersji ze względu na przywileje trudne do uzyskania w innych branżach.

Jednak obietnice znaczonych subsydiów wzbudzają wiele wątpliwości. Fundusze europejskie na tzw. Sprawiedliwą Transformację jakie mają przypaść Polsce to 2,5 mld Euro, to kropla w morzu potrzeb szacownych na 400-500 mld zł5. Pieniędzy z funduszy unijnych będzie bardzo mało. Polski budżet jest coraz bardziej obciążony na setki miliardów z powodu pandemii, a to dopiero początek problemów. Skąd strona rządowa chce wziąć obiecane fundusze nawet jeżeli Komisja Europejska wyrazi zgodę na subsydia? Trudno zwiększać podatki, tym bardziej w tak trudnej sytuacji gospodarczej, w której w II kwartale 2020r. prawie 700 tys. osób "pracowało" pobierając tylko wynagrodzenie. Trudno podnosić koszty energii elektrycznej, a tym bardziej ciepła dla odbiorców końcowych, pamiętając że od początku 2021 roku wchodzi nowa opłata "mocowa" podnosząca koszty przesyłu energii elektrycznej.
Ani budżetu, ani gospodarki Polskiej nie stać na tak duże subsydia. Górnictwo może i powinno zarabiać na siebie pracując, ponieważ jest także niezbędne dla funkcjonowania gospodarki i społeczeństwa jako element krytycznej infrastruktury bezpieczeństwa energetycznego. Jednak, trzeba na to górnictwu pozwolić. Trzeba wymagać od górnictwa reform i obniżenia kosztów produkcji, ale nie można prowadzić wyniszczającej górnictwo polityki gospodarczej. Polska jest zalewana importem taniego węgla wydobywanego w warunkach kolonialnych i subsydiowanej przez sąsiadów energii elektrycznej.

Pozorne obniżenie kosztów poprzez import węgla czy energii elektrycznej o $10-$20/MWh powoduje straty w górnictwie (i w polskiej gospodarce) kilka razy większe. Trudno zrozumieć jak to jest możliwe w sytuacji, kiedy firmy elektroenergetyczne i operatorzy sieci są własnością tego samego państwa, które jest również właścicielem kopalń. Do szczegółowych rozwiązań i tak trzeba będzie wrócić, jednak warto popatrzyć na to wszystko z perspektywy regionu i żyjących tam ludzi.

Piewca Śląska Kazimierz Kutz mówił: "Wszystko byłoby inaczej, gdyby na początku XX wieku Śląsk stała się samodzielnym państwem [...]. Mógłby stać się środkowoeuropejską Szwajcarią. A tak Śląsk zawsze jest traktowany jak margines, jako ciało obce. A to w Niemczech, a to w Polsce6."
Kopalnie są częścią większego problemu, jakim jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego dla społeczeństwo i gospodarki. Jest także problem olbrzymiego regionu i setek tysięcy mieszkających tam ludzi. Tego nie rozwiąże się przez mgliste obietnice subsydiów czy fabryk samochodów elektrycznych. Tych problemów też nie rozwiąże ciągły "hejt na górników. Kopalń może nie być ale musi być energia elektryczna i ciepło. Pochopne rozwiązania mogą poczynić nieodwracane szkody, bo likwidując śląskie górnictwo zlikwidujemy też znaczną część gospodarki. Trzeba wymagać więcej odpowiedzialnych decyzji od tych którzy otrzymali władzę od społeczeństwa.

Przypisy:

1 "Oddać Polakom śląski przemysł to jak dać małpie zegarek", www.pl.wikiquote.org/wiki/

2 Ziętek: Sierpień 80 to porozumienie podpisał, bo musiał", 25.09.2020, www.nettg.pl

3 Markowski: Będzie olbrzymi atak społeczny", 24.09.2020, www.nettg.pl

4 "Gwarancja dla górników na 29 lat", 26.09.2020, www.fakty.tvn24.pl/ogladaj-online.60/

5 "Czy są pieniądze, by przestawić na inne tory produkcję energii?, J. Markowski, 10.09.2020, www.nettg.pl

6 Rokita Z., "Śląsk jako ciało obce", Rzeczpospolita. Plus minus, 26-27 września 2020 r.

Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

KOMENTARZE ( 4 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: zgryźliwy 28.09.2020r. 10:22
1. Znane to jest powiedzenie, ale nie da się go tu zastosować, bo likwidacja śląskiego zegarka odbywa się na... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 28-09-2020r. 14:59 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: antymonopol 28.09.2020r. 13:27
Wszyscy co mówią że koniec wydobycia węgla to będzi e koniec nie tylko śląska ale nawet Polski to niech się dowiedzą... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 28-09-2020r. 19:15 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE