ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Służby Bundestagu: sankcje przeciwko firmom zaangażowanym Nord Stream 2 nie są niezgodne z prawem międzynarodowym
28.09.2020r. 08:41

Spór o sankcje wobec Nord Stream 2 trwa, a przeciwnicy projektu przedstawiają kolejne argumenty za ich wprowadzeniem pomimo kontrowersyjnego stanowiska urzędnika odpowiedzialnego za wspólną politykę zagraniczną i bezpieczeństwa. Służba badawcza Bundestagu uznała, że takie obostrzenia będą zgodne z prawem - czytamy w BiznesAlert.pl.

Poseł do Parlamentu Europejskiego Jacek Saryusz-Wolski skierował pytanie do Wysokiego Przedstawiciela ds. Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa Unii Europejskiej Josepa Borella w sprawie spornego gazociągu Nord Stream 2 i sankcji USA wobec niego.

Saryusz-Wolski pyta Borella w interpelacji o to, dlaczego uznaje, że sankcje amerykańskie będą niezgodne z prawem europejskim, skoro ograniczą dostęp stronom trzecim do waluty, systemu bankowego i reżimu wizowego USA, czy bierze pod uwagę stanowisko Parlamentu Europejskiego, który uznał Nord Stream 2 za zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Europy i wezwał do jego blokady oraz czy przedstawiciel skonsultował swe stanowisko z krajami unijnymi sprzeciwiającymi się temu projektowi. Borell uznał, że sankcje USA byłyby niezgodne z prawem międzynarodowym, a polityka energetyczna powinna być ustalana w Europie, a nie przez kraje trzecie.
Prof. Alan Riley wskazuje w Financial Times, że zatrzymanie Nord Stream 2 nie uderzyłoby w podmioty europejskie, a spółka odpowiedzialna za ten projekt (Nord Stream 2 AG) jest uzasadnionym celem sankcji jako należąca w stu procentach do rosyjskiego Gazpromu. Prawnik przypomina, że zamiast Nord Stream 2 mogą pojawić się w Niemczech inwestycje innych podmiotów z krajów, które "nie trują liderów opozycji, nie prowadzą inwazji ani nie blokują wyborów demokratycznych u sąsiadów".

Tymczasem służba badawcza Bundestagu oceniła, że sankcje przeciwko firmom biorących udział w projekcie Nord Stream 2 nie są niezgodne z prawem międzynarodowym - podaje niemiecka agencja prasowa DPA. Warunek to umiarkowane działania USA i uzasadnienie ich względami obrony interesów bezpieczeństwa. Ekspertyza w tej sprawie została zlecona służbie badawczej Bundestagu przez posła Lewicy Sevima Dagdalena - czytamy w BiznesAlert.pl.
Financial Times/DPA , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE