ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Eksport Gazpromu ma spaść o prawie 20 proc. i zbliżyć się do progu rentowności
28.09.2020r. 09:30

Ministerstwo rozwoju gospodarczego Rosji prognozuje eksport gazu Gazpromu do Europy i Chin w 2020 roku niższy niż ta spółka. Spadek w porównaniu z zeszłym rokiem ma sięgnąć 18 procent. Średnia cena ma się zbliżyć do granicy rentowności - czytamy w BiznesAlert.pl.

Resort przewiduje, że Gazprom wyśle wtedy 149 mld m sześc. podczas gdy ta firma przewiduje 199,2 mld m sześc. Prognoza resortu jest niższa o 12,5 procent od firmowej i o 18 procent niższa od wyniku z 2019 roku. Wynik ma być wyższy biorąc pod uwagę kraje Wspólnoty Niepodległych Państw i sięgnąć 184,4 mld m sześc., czyli 16,4 procent mniej niż rok wcześniej i 22 procent mniej od prognozy z zeszłego roku. Ministerstwo przewiduje w 2023 roku wzrost eksportu do 240,5 mld m sześc., czyli o 9 procent w porównaniu z 2019 rokiem, gdy nastąpi rekonwalescencja po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa.

Wirus to jedna z przyczyn spadku eksportu Gazpromu. Inne to ciepła zima i zapełnienie magazynów europejskich jeszcze przed wakacjami w 77 procentach. Zwykle ten poziom jest osiągany we wrześniu. Po wakacjach były one wypełnione już w 94,5 procentach.
Średnia cena gazu Gazpromu ma spaść. Według Fitch surowiec sprzedawany poza Wspólnotę Niepodległych Państw ma kosztować średnio 119 dolarów za 1000 m sześc. w 2020 roku. To spadek o 44 procent w porównaniu z 211 dolarami za tę samą ilość w 2019 roku. Średnia cena eksportowa w czerwcu 2020 roku wyniosła 86,2 dolary za 1000 m sześc. Granica opłacalności eksportu gazu rosyjskiego do Europy to około 100 dolarów za 1000 m sześc.

Różnice szacunków ministerstwa rozwoju gospodarczego i Gazpromu mogą wynikać z różnych założeń. Resort ma bardziej umiarkowaną prognozę zapotrzebowania na gaz w Europie i bierze pod uwagę tylko dostawy gazociągowe, bez LNG, który według rozmówców RBK może dodać 7-10 mld m sześc. do wyliczeń. Udział gazu rosyjskiego w dostawach LNG do Europy wyniósł w 2019 roku 38,3 procent - czytamy w BiznesAlert.pl.
RBK , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE