ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kwieciński: zapotrzebowanie na gaz może sięgnąć na koniec dekady nawet 30 mld m sześc. rocznie
28.09.2020r. 15:20

Prezes PGNiG Jerzy Kwieciński powiedział, że na dekady może konsumować nie 23 mld m sześc. a 30 mld m sześć. Optymiści mówili wcześniej o 28 mld m sześc. - Nie tylko my będziemy zapewniać surowiec, ale będzie to robił cały sektor. Jest to związane z transformacją energetyczną. Rynek więc może urosnąć niemal dwukrotnie - przyznał podczas konferencji Gazterm 2020 cytowany przez BiznesAlert.pl Kwieciński.

Dodał, że sukcesem Polski jest fakt, że Unia Europejska uznała gaz jako paliwo przejściowe. - Komisja i Rada Europejska już wypowiedziały się w tej kwestii. Czekamy na potwierdzenie tego przez Parlament Europejski. Ważne, aby wszystkie tzw. "szufladki", środki inwestycyjne były otwarte na gaz. Dotyczy to infrastruktury takiej jak Terminal LNG, system przesyłowy i w niewielkim stopniu system dystrybucyjny. Będzie to dla nas istotne. Nasze działania w tym systemie to duże inwestycje. W tym roku możemy otrzeć się o sto tysięcy nowych przyłączeń do sieci gazowniczej. Jeszcze niedawno przyłączaliśmy 30-40 tys. nowych odbiorców - powiedział.

Zaznaczył, że zmiana źródła ciepła w ramach programu Czyste Powietrze, w ok. czterech milionach domów, to szansa na nowych klientów PGNiG. - To potencjalne nowi odbiorcy gazu. Największy kosztem jest podpięcie do systemu dystrybucyjnego, a nie jego budowa. To setki milionów złotych a w najbliższych latach jest ważne, aby takie firmy jak PGNiG mogły korzystać ze wszystkich dostępnych środków unijnych - wskazał.
- Jeśli tych środków nie znajdziemy z pomocą instytucji europejskich, to wówczas będziemy ich szukać na rynku. Może to być Fundusz Trójmorza, ale jest on przewidziany dla inwestycji komercyjnych, a nie każda inwestycja w infrastrukturę gazową jest komercyjna. Jeśli nie będzie to możliwe, to w grę może wchodzić finansowanie na rynku międzynarodowym, w tym azjatyckim. Bardzo źle by się stało, gdyby transformację energetyczną finansował kraj, o którym wszyscy wiemy - zakończył.

Wskazał, że w jego przekonaniu Fundusz Sprawiedliwej Transformacji będzie miał możliwość finansowania inwestycji gazowych. Dodał, że liczy na zmianę stanowiska Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) odnośnie finansowania tych przedsięwzięć. EBI zapowiedziało, że 2021 rok to ostatni czas, w którym będą przyjmowane projekty z sektora gazowego. - Utrzymanie tej decyzji byłoby niedobre dla całego regionu - zakończył cytowany przez BiznesAlert.pl Kwieciński.
BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: PS 28.09.2020r. 19:55
Mądra i rozsądna wypowiedź. Rzeczywiście zamykając stare ciepłownie węglowe i resztę 200-tek a także mając niezły... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE