ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Koncern Preem rezygnuje z rozbudowy rafinerii w Szwecji
28.09.2020r. 15:56

Koncern paliwowy Preem poinformował w poniedziałek o rezygnacji z rozbudowy rafinerii w Lysekil na zachodzie Szwecji. Inwestycja, która miała przyczynić się do wzrostu emisji CO2, była krytykowana przez Zielonych oraz aktywistkę klimatyczną Gretę Thunberg.

Formalnie zarząd Preem wycofa wniosek złożony w 2016 roku o pozwolenie na rozbudowę zakładu w Lysekil, a koalicyjny rząd socjaldemokratów oraz Partii Ochrony Środowiska - Zieloni uniknie konieczności podejmowania decyzji w tej sprawie. Wcześniej na inwestycję zezwolił sąd, ale szwedzkie władze uznały, że z powodu rangi sprawy to one chcą mieć ostateczne zdanie.

Swoją decyzję zarząd Peem tłumaczy "kryzysem koronawirusowym i jego wpływem na światową gospodarkę". "Projekt przestał być zrównoważony komercyjnie" - podkreślono w komunikacie. Ponadto, jak zapewniono, uwolnione środki pozwolą na zwiększenie produkcji paliw odnawialnych w rafinerii w Goeteborgu.

"To ogromne zwycięstwo dla klimatu i ruchu ekologicznego" - oceniła w mediach społecznościowych Thunberg, która krytycznie wypowiadała się o projekcie. Ekolodzy podkreślali, że powiększony zakład w Lysekil byłby największym źródłem emisji dwutlenku węgla w Szwecji.
Wcześniej przeciwko projektowi wypowiadała się Partia Ochrony Środowiska - Zieloni, a protestowali m.in. aktywiści z Greenpeace, blokując tankowcom dostęp do rafinerii.

Według szwedzkiej wicepremier i minister ds. klimatu Isabelli Loevin (Zieloni) na decyzję Preem mogły mieć wpływ wcześniejsze decyzje rządu o zwiększeniu nakładów na rozwój paliw roślinnych. Dotychczas Preem przekonywał, że rozbudowa rafinerii oznaczać będzie rozwój gospodarczy typowo turystycznego regionu Bohuslaen i 250 nowych miejsc pracy. Firma podkreślała, że w szerszej perspektywie emisja dwutlenku węgla będzie niższa, gdyż produkowane paliwo spełniać będzie ambitne normy środowiskowe. Z powodu zaostrzenia przepisów konieczna jest inwestycja w nową linię produkcyjną. Nie ma już chętnych na tzw. ciężkie paliwo do statków (z dużą zawartością siarki), jakie było wcześniej produkowane.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE