ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Nord Stream 2 może zostać zatrzymany, jeżeli organizacja Deutsche Umwelthilfe wygra z nim w sądzie
29.09.2020r. 08:27

Politycy partii Zielonych z Niemiec piszą w Frankfurter Allgemeine Zeitung, że projekt Nord Stream 2 może zostać zatrzymany, jeżeli organizacja Deutsche Umwelthilfe (DU) wygra z nim w sądzie - czytamy w BiznesAlert.pl.

Wyższy Sąd Administracyjny w Greifswaldzie analizuje skargę DU na Nord Stream 2 AG na jedno z dwóch pozwoleń wydanych przez niemieckie instytucje: Federalną Agencję Morską i Hydrograficzną oraz Urząd Górniczy w Stralsund. Ekolodzy kwestionują decyzję tej drugiej instytucji. Ich zdaniem Urząd nie ocenił przydatności Nord Stream 2 z punktu widzenia Unii Europejskiej ani Niemiec. Tymczasem jest on niezgodny z unijną polityką dywersyfikacji i może być zbędny ze względu na dostępność istniejącej infrastruktury. Autorzy tekstu w FAZ, czyli Annalena Baerbock i Reinhard Butikofer z partii Zielonych, przypominają, że Nord Stream 2 zignorował także obawy Bundeswehry, która chciała sprawdzić bezpieczeństwo jego rur. Piszą, że projekt zyskał polityczny parasol ochronny Berlina, który doprowadził do apeli prorosyjskiej Alternative fur Deutschland o wprowadzenie kontrsankcji niemieckich w odpowiedzi na sankcje USA wobec Nord Stream 2.

Autorzy tekstu przypominają też, że Nord Stream 2 ma pracować 50 lat od 2020 roku, tymczasem Komisja Europejska planuje neutralność klimatyczną Europy jeszcze w 2050 roku. W ten sposób sporny projekt uderza także w unijną politykę na rzecz ochrony klimatu.
Jeżeli sąd uzna racje DU, pozwolenie Urzędu Górniczego w Stralsund zostanie cofnięte. - Fakt, że tak mała instytucja w Stralsund mogła odegrać tak istotną rolę przy projekcie o znaczeniu międzynarodowym wobec znacznej presji międzynarodowej jest nie tylko zaskakujący, ale także świadczy o nieodpowiedzialności - piszą autorzy tekstu. - Rząd federalny powinien w końcu przyznać, że Nord Stream 2 nie jest prywatnym przedsięwzięciem. To wysoce polityczny projekt dzielący Europę, zagrażający jej bezpieczeństwu i podważający jej suwerenność energetyczną.

Baerbock i Butikofer przypominają także, że jeśli Nord Stream 2 powstanie, będzie musiał zostać podporządkowany unijnej dyrektywie gazowej, a niemiecki regulator Bundesnetzagentur oceni zgodność jego pracy z tymi przepisami - czytamy w BiznesAlert.pl. - Jeśli agencja podejmie te decyzję obiektywnie i bez lobbingu za kulisami, możliwa jest tylko jedna odpowiedź w świetle próby zabójstwa Aleksieja Nawalnego przez reżim Putina - kwitują.
Frankfurter Allgemeine Zeitung , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE