ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Niderlandzkie konsultacje w sprawie nowych elektrowni jądrowych
29.09.2020r. 08:41

Rząd niderlandzki planuje rozpocząć konsultacje w sprawie budowy nowych elektrowni jądrowych po tym, jak badanie przeprowadzone przez byłych ekspertów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej wykazało, że energia jądrowa jest równie tania jak energia wiatrowa czy słoneczna - i jest najbezpieczniejszym sposobem wytwarzania energii elektrycznej.

Raport przygotowany przez firmę konsultingową Enco stawia energię jądrową nad odnawialnymi źródłami energii i węglem pod względem bezpieczeństwa, pomimo przytoczenia skutków głośnych incydentów, takich jak Czarnobyl i Fukushima.

W liście skierowanym do izby niższej parlamentu, minister gospodarki i klimatu Erik Wiebes powiedział, że gabinet w Hadze będzie pracował nad zatwierdzonym w parlamencie wnioskiem o zbadanie, jakie wsparcie publiczne będzie potrzebne i w jakich regionach obserwuje się zainteresowanie budową nowej elektrowni jądrowej.

Minister Wiebes zlecił firmie konsultingowej Enco, specjalizującej się w analizach dotyczących energii jądrowej, sporządzenie raportu na temat możliwej roli energii jądrowej w niderlandzkim bilansie energetycznym w przyszłości, zatytułowanego Possible Role of Nuclear in the Dutch Energy Mix in the Future until 2040.

"Analitycy Enco argumentują, że energia jądrowa nie jest droższa od wiatru i słońca, jeśli koszty systemowe zostaną uwzględnione w ten sam sposób. Twierdzą, że koszty systemowe energii słonecznej i wiatrowej są niewystarczająco uwzględnione w kosztach tych technologii "- stwierdził Wiebes w liście do parlamentu, dodając, że wydłużenie okresu eksploatacji istniejących elektrowni jądrowych jest najtańszym sposobem na zmniejszenie emisji CO2.

Bezpieczniejsze niż słońce i wiatr?

Co jest jeszcze bardziej zaskakujące, w raporcie stwierdza się również, że energia jądrowa jest w rzeczywistości najbezpieczniejszym sposobem wytwarzania energii elektrycznej w przeliczeniu na terawatogodzinę (TWh).

"Bezpieczniejsza niż słońce i wiatr. Inwestycje w bezpieczeństwo nie są problemem w tym sektorze. Inwestycje są na 60 do 80 lat "- powiedział Wiebes, powołując się na wyniki raportu.

Rzecznik prasowy niderlandzkiego ministerstwa gospodarki przyznał też, że Wiebes postrzega energię jądrową, jako opcję obniżenia intensywności emisji dwutlenku węgla w bilansie energetycznym kraju.

Raport Enco stwierdza, że "przy zwiększonych wymaganiach bezpieczeństwa, energetyka jądrowa jest najbezpieczniejszym dostępnym sposobem wytwarzania energii, jaki jest obecnie znany ludzkości".
Powołując się na ustalenia szwajcarskiego Instytutu Paula Scherrera, w raporcie stwierdza się, że nawet, jeśli weźmie się pod uwagę wypadki i emisje promieniotwórcze, wpływ na populację jest znacznie mniejszy niż w przypadku jakiegokolwiek innego źródła energii, jeśli mierzy się liczbę ofiar śmiertelnych na terawatogodzinę każdego roku.

Według danych instytutu energetyka jądrowa powodowała mniej niż 0,01 zgonów na TWh rocznie, w porównaniu do 0,245 zgonów w przypadku energii słonecznej, 8,5 w morskiej energii wiatrowej lub 120 w przypadku węgla - ale nie podano ram czasowych dla obliczeń średnich ofiar.

Raport Enco twierdzi również, że tylko kilkadziesiąt osób zmarło w wyniku wypadku w Czarnobylu w 1986 r., z "kilkuset dodatkowymi zgonami spowodowanymi przez nowotwory" i stwierdza, że w ciągu kilkudziesięciu lat w wyniku awarii w Fukushimie w 2011 r. można się spodziewać zaledwie kilkudziesięciu śmiertelnych przypadków nowotworów.

Koszty?

Wiebes powiedział jednak, że warunkiem wstępnym dla konkurencyjnej energetyki jądrowej w kraju - z jedną lub większą liczbą elektrowni jądrowych - byłoby przyłączenie się Niderlandów do istniejących planów rozbudowy energetyki jądrowej w innych krajach w celu skorzystania z produkcji seryjnej.

Według raportu Enco małe reaktory modułowe (SMR) mogą stać się alternatywą dla większych elektrowni, ponieważ seryjna produkcja w fabrykach i krótszy czas budowy w połączeniu z konstrukcją modułową ułatwiłyby finansowanie i zmniejszyły ryzyko budowy. Konsultanci przyznają jednak, że SMR jeszcze nigdzie na świecie nie weszły na rynki komercyjne.

Elektrownia jądrowa Borssele

W Niderlandach działa obecnie tylko jedna mała elektrownia jądrowa, elektrownia Borssele z jednym energetycznym blokiem jądrowym o mocy 485 MWe - nie należy jej mylić z morskimi projektami wiatrowymi o tej samej nazwie. Wcześniejsze plany wycofania z eksploatacji zostały odłożone, a rząd w 2006 roku zdecydował, że Borssele będzie działać do 2033 roku.

Analiza biznesowego uzasadnienia dla nowych elektrowni jądrowych liczy na poparcie rządzących liberałów z VVD (partia premiera Marka Rutte) i chadeków, ale obie partie podały też, że nowe elektrownie powinny być budowane bez dotacji rządowych, jak to ma miejsce w przypadku farm wiatrowych i słonecznych.

Thorbjörn Wahlborg, szef produkcji w Vattenfall, podczas transmisji internetowej poświęconej strategii przyznał, że energia jądrowa "nie wygląda na zbyt konkurencyjną", jeśli chodzi o koszty produkcji, ale powiedział, że jeśli doda się inne wartości, takie jak usługi systemowe, stabilność sieci, lub elastyczność i dyspozycyjność mocy, technologia może być interesująca.
Recharge News , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE