ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Konflikt na Kaukazie bez istotnego wpływu na produkcję ropy naftowej
29.09.2020r. 10:38

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Notowania ropy naftowej zakończyły wczorajszą sesję zwyżką. Do powrotu optymizmu na ten rynek przyczyniły się przede wszystkim wydarzenia w Stanach Zjednoczonych, a dokładniej, rozbudzone na nowo nadzieje na kompromis w sprawie nowego stymulusu fiskalnego w gospodarce USA.

Pozytywnie na ceny ropy (jak również innych surowców) wpływał także wczorajszy spadek wartości amerykańskiego dolara. W rezultacie, notowania ropy WTI utrwaliły się powyżej poziomu 40 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent dotarła do okolic 42,50 USD za baryłkę.

(1024x683)Notowania ropy naftowej WTI - dane dzienne

Uwagę inwestorów na rynku ropy naftowej w ostatnim czasie przyciągnął także rejon Kaukazu - wynika to z rozgorzałego tam na nowo konfliktu w Górskim Karabachu. Ten sporny teren już od wielu lat jest kością niezgody pomiędzy Azerbejdżanem a Armenią. Oba kraje wprowadziły ostatnio stan wyjątkowy i zmobilizowały swoje wojska.

Azerbejdżan należy do kluczowych producentów i eksporterów ropy naftowej w tym rejonie świata (a w ujęciu globalnym, odpowiada za niecały procent światowej produkcji ropy). Około 80% ropy z tego kraju jest eksportowana ropociągiem na trasie Baku - Tbilisi - Ceyhan.

Informacje o konflikcie przełożyły się na spekulacje dotyczące możliwego negatywnego wpływu walk na wydobycie i eksport ropy naftowej z Azerbejdżanu. Jeśli dojdzie do eskalacji konfliktu, to faktycznie zagrożenie to jest realne - jednak na razie produkcja ropy i jej eksport przebiegają bez zakłóceń.

(1024x683)Notowania ropy naftowej Brent - dane dzienne

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE