ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

ROZMOWY

Rozmowa z prof. nadzw. dr hab. Zbigniewem Krysiakiem
29.09.2020r. 13:46

Uważam, że przedsiębiorstwa powinny się włączać w różnego typu inicjatywy, takie jak np. akcja Polskie - kupuję to! zapoczątkowana przez PGE Polską Grupę Energetyczną, by stale przypominać Polakom jak ważne jest wybieranie polskich produktów. Co więcej, przedsiębiorstwa, zarówno małe jak i duże, w obrębie branż powinny organizować się w "korporacje", które włączyłyby się w promocję produktów krajowych.

Panie Profesorze, czym dla Pana jest patriotyzm konsumencki, czy jest ważny i dlaczego akurat teraz wszyscy tak dużo o nim mówią?

Kontekst patriotyzmu gospodarczego, który z perspektywy teorii i praktyki ekonomii ma swoje posadowienie w solidaryzmie społeczno - gospodarczym, wydaje się być nowym systemem społeczno-ekonomicznym. Dlaczego to jest ważne? To właśnie koncepcja solidaryzmu i patriotyzmu, (a to w pewnym sensie synonimy), tworzy warunki nie tylko dla pewnego wyrównywania poziomu ekonomicznego podmiotów społecznych: rodzin, małych przedsiębiorstw i wszystkich innych, ale również jest efektywniejszym systemem dla stabilniejszego i szybszego rozwoju gospodarczego, niż dzieje się to w przypadku gospodarki społeczno-rynkowej lub gospodarki neoliberalnej.

W kontekście pandemii, inicjatywy, które teraz obserwujemy nazwałem Tarczą 590, zgodnie z oznakowaniem polskich produktów na kodzie kreskowym. Aktualnie importujemy na kwotę 700-800 miliardów złotych rocznie, czyli jest to około 1/3 polskiego Produktu Krajowego Brutto (PKB). Analizując strukturę importowanych produktów, mechanizmy wymiany handlowej i charakter międzynarodowej współpracy gospodarczej można stwierdzić, że żaden kraj nie jest w stanie być całkowicie samowystarczalny. Dotyczy to również Polski. Natomiast w mojej opinii istnieje grupa ok. 25% produktów, która nie musi być przez Polskę sprowadzana z zagranicy, bo oferujemy lub możemy je produkować w Polsce.

Zgodnie z moimi wyliczeniami docelowo kwota ok. 200 miliardów rocznie, to byłyby pieniądze, które zostawałyby w naszym kraju gdybyśmy zamiast sprowadzania produktów z zagranicy kupowali i produkowali je w Polsce. Proszę sobie wyobrazić jaka to ogromna suma - docelowo te 200 miliardów rocznie zostałyby zatrzymane w Polsce. Jest to kwota porównywalna do wydatków jakie poniosło nasze państwo na działania antyCovidowe, przy czym taka zmiana struktury importu przez zastąpienie jej produkcją w kraju tworzyłaby nie jednorazowy efekt, ale powtarzalny co roku. Nawet jeśli na początku, przejściowo, byłaby to kwota 20 - 30 miliardów złotych rocznie, to zdecydowanie jest to imponująca suma.

W ostatnim niełatwym, ze względu na pandemię okresie widzimy, wiele inicjatyw, które zachęcają do zakupu polskich produktów oraz usług. Co jeszcze można zrobić, aby wzmocnić świadomość konsumencką? Jak przedsiębiorstwa mogą sobie pomagać?

Aby maksymalizować skalę, uważam, że przedsiębiorstwa powinny się włączać w różnego typu inicjatywy, takie jak np. akcja Polskie - kupuję to! zapoczątkowana przez PGE Polską Grupę Energetyczną, by stale przypominać Polakom jak ważne jest wybieranie polskich produktów. Co więcej, przedsiębiorstwa, zarówno małe jak i duże, w obrębie branż powinny organizować się w "korporacje", które włączyłyby się w promocję produktów krajowych.

Dlaczego produkty są nadmiernie sprowadzane z zagranicy? Dlatego, że powstał stereotyp, że te zagraniczne są lepsze, a to już się dawno zmieniło. Jak mówią: "cudze chwalicie, swojego nie znacie". Taka mobilizacja branżowa mogłaby odnieść duży sukces promocyjny. To pozwoliłoby w sposób bardziej systemowy zaopatrywać nasze sklepy. W ramach branż powinniśmy redukować walkę konkurencyjną, która często się wzajemnie kanibalizuje. Zamiast tego ważne jest rozwijanie kooperacji. Zwalczanie się firm w branży, dystansowanie się, a także brak współpracy intensywnie pogarsza rynek dla jego uczestników. Natomiast koncentracja na kooperacji powoduje, że rynek powiększa się znacznie szybciej dla całej branży, a tym samym dla poszczególnych firm z danej branży. Możemy to nazwać wartością dodaną wynikającą z kooperacji na rzecz redukowania zabójczej walki konkurencyjnej.

W przeszłości, współpraca polskich przedsiębiorstw na rynku lokalnym i zagranicznym w Polsce nie mogła się wykształcić, bo nie mieliśmy takiej możliwości w komunizmie. Natomiast po transformacji te procesy też się nie pojawiły, ponieważ były inne, ważniejsze i bardziej priorytetowe sprawy. To właśnie dzisiaj jest na to doskonałe miejsce i czas.

Czy uważa Pan, że polscy konsumenci wierzą w patriotyzm konsumencki, kiedy dookoła dominują wytwórcy zagraniczni? Zagranicznym markom/sieciom doskonale udaje się budować polską tożsamość co może wywoływać zakłopotanie u nabywców. Jak nie dać się oszukać i świadomie wspierać to co polskie?

Patrząc na wizualizację, oznakowania opakowań rzeczywiście można się pogubić. Niestety są też sytuacje, kiedy produkty z kodem rozpoczynającym się od 590 potrafią być produktami, które nie są wytwarzane w Polsce. Tutaj doskonale w zakupach może pomóc aplikacja mobilna Pola - skanujemy produkt i od razu mamy informację, czy jest wytworzony w Polsce.

Sieci sklepów oraz supermarketów, przy silnej motywacji i zaangażowaniu ze strony całych grup branżowych polskich producentów powinny zorganizować wydzielone miejsce dla rodzimych produktów. Nasze polskie produkty mogłyby być umieszczone obok siebie oraz wyeksponowane z odpowiednim, przyciągającym i co ważne jednoznacznym, prostym oznakowaniem. Porozumienie branż z sieciami sklepów pozwoliłoby zorganizować przejrzystą ekspozycję w sklepach. Od strony ekonomicznej i kosztowej jest to możliwe do zorganizowania. Tu właśnie integracja firm w branżach powinna powodować, że idąc do sklepu widzimy gdzie są produkty zagraniczne, a gdzie polskie - to uprości klientom wybór. To dla konsumenta jest zasadnicza sprawa, bo dzisiaj czas, jaki trzeba spędzić, żeby w miksie produktów identyfikować te polskie, jest zbyt długi. Co więcej, przez taki zabieg przedsiębiorcy będą się stale wzajemnie motywować, co podniesie jakość i wytworzy pozytywną konkurencję.

W ramach potrzeby jednolitego oznakowania polskich produktów należy zaproponować jednolity symbol np. napis Tarcza590 na biało-czerwonym tle, którym opatrzone byłyby wszystkie polskie produkty, a takie przedsięwzięcie powinno być zainicjowane przez polskie władze przy współpracy i zaangażowaniu polskich producentów.


Prof. nadzw. dr hab. Zbigniew Krysiak

Jest profesorem finansów w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie i autorem ponad 140 publikacji oraz ponad 100 recenzji naukowych. Jest profesorem wizytującym na uczelniach w USA i Indiach. Posiada ponad 25 letnie doświadczenie w praktyce życia gospodarczego pełniąc między innymi takie funkcje jak: wiceprezes i p.o. prezesa zarządu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, wiceprezes Inteligo Bank, doradca prezesa PKO BP, wiceprezes AIG Bank Polska.

Był ekspertem ds. ekonomicznych w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Jest ekspertem w dziedzinie ekonomii dla Biura Analiz Sejmowych. Był członkiem grupy ekspertów Mortgage Funding Expert Group (MFEG) przy Komisji Europejskiej. Jest członkiem kapituł przyznających nagrody za innowacyjne projekty w różnych branżach min. w bankowości, ubezpieczeniach i energetyce.

Jest komentatorem życia gospodarczego i społecznego w Polsce i na świecie między innymi dla takich mediów jak: TVP, Polskie Radio, TV Republika, TV Trwam, Radio Warszawa, Radio Wnet, Nasz Dziennik, Parkiet, Rzeczpospolita, Gazeta Prawna, Finansowanie Nieruchomości, Sieci, TV wPolsce.pl.

Jest prelegentem na Kongres590, Forum Ekonomiczne w Krynicy, Europa Karpat, Forum Biznesowe Szczytu Trójmorza oraz Forum Wizja Rozwoju.

Jest Przewodniczącym Rady Programowej Instytutu Myśli Schumana, który promuje i wdraża do życia społecznego idee Sługi Bożego Roberta Schumana. Instytut Myśli Schumana prowadzi takie dzieła jak: Powszechny Uniwersytet Nauczania Chrześcijańsko-Społecznego Jana Pawła II i Roberta Schumana, Pan-Europejska Grupa Schumana, Parlamentarne Grupy Schumana, Wigilia Bez Granic, Wspólnoty Serca, Wielkanoc Bez Granic, Europejski Festiwal Schumana, Modlitwa Bez Granic, Model integracji branżowej w rozwoju handlu i inwestycji Polski z Indiami w sektorze rolno-spożywczym, Branżowe Centra Wdrożeniowe.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE