ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Sekściński: bez gazu nie ma transformacji w kierunku niskoemisyjnym
29.09.2020r. 17:51

"Gaz jest kluczowym paliwem przejściowym i bez gazu nie będziemy mogli transformować gospodarki w kierunku niskoemisyjnym. Niskie ceny są dla nas korzystne, bo oznacza to również niższe koszty wytwarzania energii z gazu" - podkreślił Arkadiusz Sekściński, wiceprezes zarządu PGNiG do spraw rozwoju podczas XXIII Szczytu Gazowego Trójmorza GAZTERM 2020.

Odpowiedzi na pytanie "Quo vadis, rynku gazowy?" szukali eksperci i menedżerowie rynku gazu z Polski i zagranicy w trakcie poniedziałkowej dyskusji panelowej na temat rynku gazu po pandemii.

Dla Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa transformacja energetyczna oznacza m.in. dywersyfikację produkcji i dostaw, przestawienie ciepłownictwa na gaz, rozwój infrastruktury LNG oraz inwestycje w biometan i wodór.

"Każde przedsiębiorstwo, również górnicze czy gazownicze, musi się w takim otoczeniu odnaleźć. Gospodarka niskoemisyjna to wyzwanie, ale również - tak to widzimy w PGNiG - w dużym stopniu szansa. Pod warunkiem jednak, że wywalczymy i jako Polska, i jako PGNiG to, że gaz faktycznie będzie miał status paliwa przejściowego - koniecznego do efektywnej transformacji energetycznej. Mamy ku temu twarde argumenty, bo bez gazu jest bardzo trudno rozwijać energetykę opartą o odnawialne źródła energii, które nie są źródłami w pełni sterowalnymi" - podkreślił Arkadiusz Sekściński.

PGNiG jest ważnym elementem przyszłego koncernu multienergetycznego - narodowego czempiona, który stworzy wraz z PKN Orlen. W tym paliwowo-energetycznym gigancie PGNiG będzie przede wszystkim odpowiadać za wydobycie, produkcję i dystrybucję gazu ziemnego i LNG oraz gazów alternatywnych: biometanu oraz wodoru.
Spółka myśli również o modernizowaniu rynku ciepłowniczego. "Chcemy mocno wchodzić w rynek ciepłowniczy. W kraju działa ok. 400 ciepłowni i elektrociepłowni. To rynek bardzo rozdrobniony i ich właściciele mogą sobie nie poradzić z rosnącymi kosztami uprawnień do emisji CO2. Rozwiązaniem może być przestawienie tych zakładów na paliwo gazowe, ale tu znów są potrzebne pieniądze na inwestycje" - powiedział Sekściński. "Zielony Ład wymusza pójście w kierunku niskoemisyjnych źródeł energii. Musimy iść w gazy odnawialne, takie jak biometan" - dodał.

"Europejski Zielony Ład jest dobrą strategią - wszystko jest dobre, gdy podąża w kierunku zrównoważonego rozwoju. Ale musimy być realistami. Jaki będzie koszt transformacji energetycznej?" - zastanawiał się Mario Krpan z kanadyjskiej firmy Energy and Cleantech Europe, Middle East, India and Africa.

W Polsce wydatki na realizację polityki energetycznej w stronę neutralności klimatycznej wyniosą do 2040 ok. 250 mld zł. Potrzebna jest współpraca z podmiotami finansującymi. Tymczasem pandemia covid-19 wniosła do sektora finansowego element niepewności, a - zdaniem Marcina Tadeusiaka, prezesa zarządu JT Tadeusiak - finansiści nie potrafią zarządzać niepewnością.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE