ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Niderlandy rozważają rozwój energetyki jądrowej
30.09.2020r. 08:44

Po tym, jak badanie zlecone przez Ministerstwo Gospodarki i Klimatu wykazało, że energia jądrowa byłaby równie tania jak energia wiatrowa czy słoneczna Królestwo Niderlandów rozpoczyna konsultacje społeczne w sprawie budowy do 10 elektrowni jądrowych. Minister Eric Wiebes powiedział, że więcej energii jądrowej może dołączyć do energii słonecznej i wiatru w niderlandzkim bilansie energetycznym po 2030 r.

"Różne badania wykazują, że energia jądrowa może być opłacalną opcją i mieć pozytywne uzasadnienie biznesowe" - powiedział minister Wiebes w liście do członków parlamentu.

Na wniosek posłów pro-jądrowych Wiebes zlecił zbadanie możliwej przyszłej roli energii jądrowej. W raporcie naukowców pracujących dla austriackiej firmy konsultingowej Enco stwierdzono, że energia jądrowa nie jest droższa od wiatru i słońca, jeśli weźmie się pod uwagę wszystkie koszty, w tym koszty bilansowania przenoszone na operatorów sieci. Wiebes powiedział, że badanie "potwierdza, iż stabilna energia jądrowa, wolna od CO2 po 2030 r. będzie jedną z opłacalnych opcji".

Niderlandy eksploatują obecnie elektrownię Borssele wyposażoną w jeden ciśnieniowy reaktor wodny (PWR) o mocy 482 MWe, która odpowiada za około 3 proc. krajowej produkcji energii elektrycznej.

Bilans energetyczny Niderlandów w 2019 r. wyglądał następująco: 51 proc. produkcji energii elektrycznej pochodziło z elektrowni opalanych gazem; 27 proc. - z węglowych; 9 proc. - z wiatrowych; 7 proc. - z innych źródeł kopalnych; 3 proc. - z jądrowych; 3 proc. - ze słonecznych i 1 proc. - z opalanych ropą.


Elektrownia Borssele rozpoczęła pracę w 1973 r., i ma obecnie licencję na działalność do 2033 r. Jednak Międzynarodowa Agencja Energii (International Energy Agency, IEA) stwierdziła w niedawnym przeglądzie światowej polityki energetycznej, że wydłużenie okresu eksploatacji tej elektrowni "może okazać się bardzo korzystne dla utrzymania produkcji niskoemisyjnej i know-how niderlandzkiego sektora jądrowego".

Niderlandy dysponują większością parlamentarną dla budowy nowych elektrowni jądrowych. Niedawno przedstawiciele rządzącej Partii Ludowej na rzecz Wolności i Demokracji (VVD), Partii Wolności (PVV), Apelu Chrześcijańsko-Demokratycznego (CDA) i Reformowanej Partii Politycznej (SGP) - wszyscy należący do konserwatystów - wystąpili z wnioskiem do rządu o rozważenie możliwości nakłonienia firm do inwestowania w energię jądrową. Wniosek został przyjęty większością głosów, chociaż sprzeciwiały się mu lewicowe partie opozycyjne, podobnie jak Demokraci 66 (liberalni) i GroenLinks (zieloni).

VVD chce zbudować od 3 do 10 nowych bloków jądrowych

Poseł VVD Mark Harbers uważa, że cele klimatyczne na 2050 r. nie zostaną osiągnięte bez energii jądrowej. W oświadczeniu dla agencji AD stwierdził: "Nie będziemy w stanie osiągnąć celów klimatycznych tylko za pomocą energii słonecznej i wiatrowej. Nie chcę zanieczyszczonego, skażonego krajobrazu, pełnego wiatraków i fotowoltaicznych łąk". "Można skupić się na niestabilnym słońcu i wietrze, ale wtedy potrzebne jest rozwiązanie rezerwowe. Jeśli doda się kilka elektrowni jądrowych, osiągnięta zastanie większa stabilność systemu energetycznego". Harbers zaznaczył, że rośnie również opór wobec elektrowni węglowych, biomasy i gazu pochodzącego z Rosji. Partner koalicyjny CDA wyraża podobne poglądy.

Poseł dodaje: "I nie chcę uzależniać się od gazu z Rosji. Musimy już teraz podjąć kroki, aby móc uruchomić elektrownię jądrową po 2030 roku. Energia jądrowa jest po prostu rozpaczliwie potrzebna. Byłoby miło, gdyby pierwsza łopata wbiła się w ziemię około 2025 roku, tak aby pierwsza elektrownia mogła zostać otwarta w latach trzydziestych XXI wieku".

Raport o możliwej roli atomu w niderlandzkim bilansie energetycznym

88-stronicowy raport firmy konsultingowej Enco na temat roli energii jądrowej w niderlandzkim bilansie energetycznym zatytułowany "Possible role of nuclear in the dutch energy mix in the future" - popiera dodanie potencjału jądrowego do obecnego bilansu energetycznego Niderlandów. Analizuje on obecny stan energetyki jądrowej na świecie, opinie organizacji międzynarodowych na temat możliwej roli energii jądrowej w koszyku energetycznym, czas trwania budowy elektrowni jądrowej, warunki i cykl projektowy dla nowej budowy oraz oszacowanie kosztów dla nowych bloków jądrowych.

Zawiera stwierdzenie: "Na podstawie informacji zebranych w ramach tego raportu i przeprowadzonej analizy można wyciągnąć kilka istotnych wniosków. Energia jądrowa to bezpieczna, pewna i wolna od emisji energia o niskim śladzie węglowym, która jest w stanie zapewnić ciągłe i bezpieczne dostawy energii elektrycznej dla przyszłych pokoleń. Obecnie główną przeszkodą pozostaje ekonomia nowych obiektów jądrowych".
"Można oczekiwać, że uśredniony koszt energii elektrycznej dla nowej elektrowni jądrowej w Niderlandach (w 2040 r.) wyniesie 72 EUR / MWh [84 USD / MWh]. Koszt ten jest o 40% wyższy niż równoważny koszt, na przykład w przypadku morskiej energii wiatrowej".

"Ważnym zastrzeżeniem jest to, że w tej liczbie nie uwzględniono kosztów systemowych. Ponieważ energia jądrowa jest dyspozycyjnym źródłem energii elektrycznej, a wiatr i słońce nie, koszty systemowe energii jądrowej są niższe niż w przypadku pozostałych dwóch.

Przy tej korekcie kosztów systemu, uśredniony koszt nowej energii jądrowej wynosi 74 euro / MWh [86 dol. / MWh], w porównaniu z morską energią wiatrową 85 euro / MWh [99 dol. / MWh]"

Raport przyznaje, że pierwsze tego rodzaju (First of a Kind, FOAK) nowe projekty budowlane w Finlandii, Francji i USA napotkały poważne opóźnienia w budowie i przekroczenia kosztów. Jednak stwierdza, że "Doświadczenia w Chinach pokazują nam, że te problemy z budową są możliwe do rozwiązania, co skutkuje budową elektrowni na czas i bez (lub z mniejszymi) przekroczeniami kosztów".

Raport zauważa, że kolejną przeszkodą ekonomiczną jest koszt finansowania, ale "rządy stosują nowe podejścia, aby zmniejszyć potencjalne ryzyko finansowe, wykorzystując różne mechanizmy finansowe".

W raporcie czytamy: "Rosnące trudności w finansowaniu budowy dużych reaktorów III Generacji, w połączeniu z potrzebą większej dyspozycyjnej generacji niskoemisyjnej, zwiększają zainteresowanie inwestorów reaktorami SMR. Ten typ reaktora jądrowego mógłby być łatwiejszy do sfinansowania i może zapewnić dodatkowy impuls dla popularyzacji technologii jądrowej". Jednak jak dotąd żaden z projektów SMR nie osiągnął jeszcze dojrzałości komercyjnej - stwierdzają autorzy raportu.

W tekście mówi się również, że "ze względów ekonomicznych, a nie technicznych, elektrownie jądrowe nie są wykorzystywane jako jednostki pracujące w szczycie zapotrzebowania. Doświadczenie EDF pokazuje, że elektrownie jądrowe mogą być wykorzystywane w trybie śledzenia obciążenia (nadążnym) jako tzw. bloki Peaker. Niemniej jednak na drodze do zdekarbonizowanego systemu energetycznego energia jądrowa może odegrać ważną rolę, uzupełniając niestabilne odnawialne źródła energii (Variable Renewable Energy, VRE), takie jak energia słoneczna PV, wiatr na lądzie i na morzu".

W podsumowaniu raportu czytamy: "Na pytanie postawione przez Ministerstwo Gospodarki Niderlandów, czy energia jądrowa może odegrać ważną rolę w przyszłym bilansie energetycznym tego kraju, odpowiedź jest twierdząca. Energia jądrowa, zarówno duże jednostki, jak i SMR, w porównaniu z VRE, przy zastosowaniu tych samych wskaźników, są tańsze, mogą dostarczać dyspozycyjną energię elektryczną do sieci (i stabilizować sieć w razie potrzeby) w niezawodny sposób, niezależnie od warunków pogodowych, zajmując o rząd wielkości mniejszy teren niż jakiekolwiek inne źródło energii elektrycznej, w szczególności VRE".

Dla porównania dwublokowa elektrownia jądrowa o mocy 1,8 GWe zajmuje teren (land-footprint) o powierzchni ok. 4 km2, podczas gdy porównywalna pod względem mocy elektrownia słoneczna - 56 km2, a farma wiatrowa - 437 km2.
NEInt , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 5 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: ryl z kretowiska 30.09.2020r. 10:46
Co na to nasza wydma?
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 01-10-2020r. 13:25 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Wydma Lubiatowska 30.09.2020r. 13:55
"Można oczekiwać, że uśredniony koszt energii elektrycznej dla nowej elektrowni jądrowej w Niderlandach (w 2040... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowiedź: 03-10-2020r. 10:55 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE