ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Prognozy długotrwałego osłabionego popytu na ropę naftową
30.09.2020r. 10:18

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Po poniedziałkowej wzrostowej sesji, wczoraj notowania ropy naftowej skierowały się mocno w dół, a dzisiaj rano spadkowy trend jest kontynuowany. Na rynek ropy ewidentnie powrócił pesymizm, który zresztą jest uzasadniony fundamentami tego rynku.

Wczorajsza chaotyczna debata prezydencka na linii Trump-Biden przyczyniła się do utrzymania nerwowości na globalnych rynkach finansowych, aczkolwiek częściowo ta nerwowość jest równoważona lepszymi od oczekiwań danymi makro, które pojawiły się w USA i w Chinach.

Nie zmienia to faktu, że perspektywy potencjalnego wzrostu popytu na ropę naftową na świecie pozostają mgliste, a inwestorzy na rynku ropy powinni raczej przygotować się na bardzo powolny powrót do normalności. Według ankiety przeprowadzonej przez agencję Reuters wśród największych traderów ropą na świecie, osłabiony popyt na ropę na świecie będzie utrzymywał się przez cały 2021 rok i dopiero w 2022 roku będzie można liczyć na jego wyraźniejsze ożywienie.

(1024x683)Notowania ropy naftowej WTI - dane dzienne

Powyższe oczekiwania sprawiają, że OPEC+ może zdecydować się na rewizję swojego porozumienia naftowego. Kartel, wraz z kilkoma państwami spoza organizacji, wstępnie planuje zwiększenie produkcji o kolejne 2 mln baryłek dziennie począwszy od stycznia. Jeśli jednak druga fala pandemii się przedłuży, to taki ruch ze strony OPEC+ poskutkowałby prawdopodobnie tąpnięciem notowań ropy naftowej - a to może skłonić "rozszerzony kartel" do zmiany swoich planów.

Wspomniane prognozy zakładają, że potencjał do zwyżek cen ropy naftowej jest niewielki, a przyszły rok może przynieść co najwyżej odbicie notowań do okolic 50 USD za baryłkę. Takie ostrożne założenia są realistyczne - większe zwyżki są mało prawdopodobne w obliczu m.in. obniżonej aktywności branży lotniczej.

(1024x683)Notowania ropy naftowej Brent - dane dzienne

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE