ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Prezes PGE: skonsolidowana grupa energetyczna mogłaby w przyszłości myśleć o ekspansji zagranicznej
30.09.2020r. 13:01

Prezes PGE Wojciech Dąbrowski uważa, że aktywa grup energetycznych pozostałe po wydzieleniu aktywów węglowych powinny zostać skonsolidowane w jednym podmiocie, który - w przyszłości - mógłby myśleć o ekspansji zagranicznej.

"To jedyna szansa dla polskiej transformacji energetycznej, by wydzielić aktywa węglowe do innego podmiotu, a z grup energetycznych - naszym zdaniem - sensowne byłoby też w przyszłości skonsolidować aktywa niewęglowe, które pozostaną, czyli dystrybucję, OZE i ciepłownictwo, by to było w jednej silnej grupie energetycznej, która w przyszłości mogłaby też myśleć o ekspansji zagranicznej" - powiedział Dąbrowski podczas konferencji Pomeranian Offshore Wind Conference w Szczecinie.

Zaznaczył jednak, że teraz priorytetem jest transformacja energetyczna w Polsce i osiągnięcie zeroemisyjności.

Dąbrowski zakłada, że projekt wydzielenia aktywów węglowych, który zyskał wstępną akceptację polityczną, dojdzie do skutku. Zauważył, że firmom, które mają aktywa węglowe trudno pozyskać finansowanie na nowe inwestycje. Problemem jest też ubezpieczenie.
Jak wskazał prezes PGE, osobny podmiot, nadzorowany przez państwo, który gromadziłby aktywa węglowe, "dawałby rezerwę i stabilizowałby pracę w podstawie, jeśli chodzi o zapewnienie energii elektrycznej do momentu, kiedy nie wejdą w to miejsce inne źródła, np. energetyka jądrowa".

Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych i pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego, mówił na początku września, że będzie opracowywana strategia dla sektora energetycznego i wszystkie warianty są nadal w grze, z zastrzeżeniem, że musi dojść do rozdzielenia aktywów węglowych od niewęglowych.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Ktoś 01.10.2020r. 08:20
Postrzegam pana Dąbrowskiego jako wizjonera lub stosunkowo wcześnie wskazującego co za chwilę może się wydarzyć. W... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE