ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Foratom wzywa do działania, aby uniknąć niedoboru wykwalifikowanego personelu w branży jądrowej
01.10.2020r. 08:03

Foratom stwierdza, że polityka edukacyjna i szkoleniowa w Unii Europejskiej musi być intensywniejsza, aby zapewnić wystarczającą liczbę osób z odpowiednimi umiejętnościami w dziedzinie jądrowej. Europejski organ handlu energią jądrową sugeruje szereg działań, które przemysł i decydenci mogą podjąć, aby uniknąć niedoboru umiejętności w sektorze jądrowym.

"Społeczeństwo stoi w obliczu poważnych wyzwań w zakresie zmian klimatycznych, dostępu do niedrogiej energii, ochrony zdrowia i zatrudnienia" - stwierdza Foratom. "Europejski sektor jądrowy jest gotowy sprostać tym wyzwaniom".

Jednak w swoim dokumencie przedstawiającym oficjalnym stanowisko, zatytułowanym "Nuclear: Investing in a competent workforce for the benefit of socjety" stwierdzono, że europejski sektor jądrowy jako całość boryka się z niedoborem umiejętności. Przemysł, instytuty badawcze i uniwersytety stoją przed tym samym problemem, ponieważ mniej absolwentów szkół średnich wybiera przedmioty STEM (nauki ścisłe, technologia, inżynieria i matematyka) w szkolnictwie wyższym. Foratom powiedział, że problem pogłębia brak pozytywnego poparcia politycznego dla ważnych technologii jądrowych, co ma wpływ na liczbę młodych ludzi zainteresowanych studiowaniem przedmiotów jądrowych.

"Przemysł oraz decydenci polityczni zarówno na szczeblu UE, jak i państw członkowskich muszą współpracować, aby zapewnić Europie możliwość utrzymania wysoko wykwalifikowanej siły roboczej w dziedzinie energetyki jądrowej, zapewniając w ten sposób długoterminowe korzyści dla naszego społeczeństwa" - powiedział Foratom.

Foratom twierdzi, że unijny przemysł jądrowy - który obecnie zapewnia około miliona miejsc pracy - musi inwestować w kapitał ludzki i utrzymywać go, ściśle współpracując z lokalnymi i krajowymi rządami oraz innymi zainteresowanymi stronami, aby uczynić ten przemysł bardziej atrakcyjnym dla młodych ludzi. Powinien również zapewnić bliższą współpracę z instytutami badawczymi i uniwersytetami, aby przyciągnąć więcej ludzi do energetyki jądrowej, jednocześnie upewniając się, że posiadają oni odpowiednie umiejętności. Branża powinna również ocenić różne rodzaje umiejętności - i wielkość siły roboczej - których będzie potrzebować w ciągu najbliższych 30 lat. Zwiększenie innowacyjności w sektorze likwidacji i demontażu obiektów jądrowych zapewni utrzymanie niezbędnej siły roboczej i umiejętności potrzebnych do radzenia sobie z końcem życia elektrowni jądrowych, powiedział Foratom. Przemysł musi promować potencjał innowacji, badań i rozwoju w celu przyciągnięcia utalentowanych młodych profesjonalistów do wysoce innowacyjnych inicjatyw.

"Niektóre polityki krajowe sugerują, że w UE nie ma przyszłości dla energii jądrowej, zniechęcając tym samym młodych ludzi do dołączania do energetyki jądrowej" - twierdzi Foratom. "Tendencja ta musi zostać odwrócona, a polityka UE musi bardziej pozytywnie wypowiadać się na temat energii jądrowej".
Należy opracować i wdrożyć polityki, które zachęcą młodych ludzi do studiowania i pracy w dziedzinie energii jądrowej, mówiąc bardziej pozytywnie o korzyściach, jakie energia jądrowa zapewnia społeczeństwu, stwierdza stanowisko. Polityka musi opierać się na solidnych faktach naukowych. Należy zwiększyć fundusze UE przeznaczone na edukację i szkolenia w dziedzinie jądrowej. Decydenci powinni stosować długoterminowe podejście do projektów finansowanych przez UE w dziedzinie edukacji i szkoleń. Ponadto decydenci, systemy edukacyjne i przemysł powinni współpracować, aby zapewnić transformację pokoleniową i transfer kompetencji, a także pomóc personelowi dostosować się do nowych technologii.

"Europejski sektor jądrowy przynosi znaczące korzyści w naszym codziennym życiu" - powiedział dyrektor generalny Foratom Yves Desbazeille.

Energia jądrowa jest niskoemisyjnym źródłem energii elektrycznej, gwarantuje bezpieczeństwo jej dostaw. Jest zrównoważona pod względem ekologicznym, ekonomicznym i socjalnym.

Sektor jądrowy pokrywa 26 proc. zapotrzebowania UE na energię elektryczną, dostarczając 50 proc. niskoemisyjnej energii elektrycznej. Zatrudniając ok. 1 mln osób przynosi dochody rzędu 100 mld euro rocznie.

"Od pomocy UE w walce ze zmianami klimatycznymi, po zapewnienie dostępu do leczenia ratującego życie i wspieranie szerokiej gamy europejskich miejsc pracy na różnych poziomach, energia jądrowa pomaga nam sprostać wyzwaniom, przed którymi stoi nasze społeczeństwo".

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE