ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rosja wysyła zbiornik ciśnieniowy do pierwszego reaktora w Turcji
01.10.2020r. 08:06

Rosyjski producent sprzętu jądrowego Atommash wysłał zbiornik ciśnieniowy reaktora dla pierwszego bloku budowanej elektrowni jądrowej Akkuyu w Turcji, podała spółka macierzysta Atomenergomash.

Zgodnie z oświadczeniem Atommashu produkcja 330-tonowego i 12-metrowego zbiornika reaktora (reactor pressure vessel, RPV) trwała prawie trzy lata.

W elektrowni jądrowej RPV jest jednym z największych elementów reaktora, zbiornikiem zawierającym chłodziwo reaktora jądrowego, osłonę rdzenia oraz rdzeń reaktora i paliwo.

Zakład produkcyjny Atommashu znajduje się w pobliżu Wołgodońska w południowo-zachodniej Rosji. W oświadczeniu stwierdzono, że Akkuyu-1 RPV zostanie przetransportowany drogą lądową do portu w pobliżu Wołgodońska nad Donem. Stamtąd prawdopodobnie będzie transportowany do południowo-zachodniej Turcji drogą morską przez Morze Azowskie, Morze Czarne i wschodnią część Morza Śródziemnego.
Miesiąc temu Atommash dostarczył wszystkie cztery generatory pary dla Akkuyu-1, co oznacza, że wyprodukowano już wszystkie duże urządzenia dla zakładu. Pod koniec sierpnia 2020 roku Rosja dostarczyła również chwytacz rdzenia dla Akkuyu-1.

Elektrownia jądrowa Akkuyu o wartości 20 miliardów dolarów, pierwsza komercyjna elektrownia jądrowa w Turcji, jest budowana w pobliżu miejscowości Mersin na południowym wybrzeżu Morza Śródziemnego w ramach kontraktu podpisanego z Rosją w 2010 roku. Docelowo będzie składać się z czterech bloków, wyposażonych w rosyjskie reaktory wodne ciśnieniowe (PWR) Generacji III+, model WWER-1200/V-509, każdy o mocy 1114 MWe.

Budowa Akkuyu-1 rozpoczęła się w kwietniu 2018 roku, a Akkuyu-2 w kwietniu 2020 roku. Pierwszy blok ma zostać uruchomiony w 2023 r., a kolejne będą oddawane do użytku później co rok.
NucNet , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE