ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

Trwa drugi konkurs INGA. Ponad 300 mln zł czeka na autorów innowacji w polskim gazownictwie
01.10.2020r. 10:47

Wspólne Przedsięwzięcie INGA to program mający na celu poprawę konkurencyjności oraz innowacyjności sektora gazownictwa w Polsce. Jego ważny wymiar to ekologia. INGA to także szansa na wdrożenie innowacyjnych technologii w praktyce. Konkurs organizują PGNiG, Gaz-System oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Zwycięskie projekty zyskają wsparcie w postaci dofinansowania realizacji badań przemysłowych lub prac rozwojowych. Wnioski w konkursie przyjmowane są do 9 października br.

Ideą programu jest współpraca nauki z biznesem, która przyczyni się do rozwoju tego kluczowego sektora gospodarki oraz zmniejszenia oddziaływania branży energetycznej na środowisko.

Konkurs adresowany jest do przedsiębiorców i naukowców, którzy chcą rozwijać wspólne badania i technologie w sektorze gazowym.

Na dofinansowanie mogą liczyć najlepsze projekty w obszarze:
  • poszukiwania i wydobycia węglowodorów oraz produkcji paliw gazowych (obszar PGNiG),
  • pozyskania metanu z pokładów węgla (obszar PGNiG),
  • materiałów do budowy i eksploatacji sieci gazowych (obszar wspólny PGNiG i Gaz-System),
  • sieci gazowych (obszar wspólny PGNiG i Gaz-System),
  • technologii związanych z LNG i CNG (obszar wspólny PGNiG i Gaz-System),
  • technologii wodorowych i paliw gazowych (obszar PGNiG),
  • technologii stosowanych we współpracy z klientami (obszar wspólny PGNiG i Gaz-System),
  • ochrony środowiska i BHP (obszar wspólny PGNiG i Gaz-System),
  • informatyki i cyberbezpieczeństwa (obszar Gaz-System),
  • podziemnego magazynowania węglowodorów (obszar PGNiG).
Pierwszy konkurs organizowany w ramach Wspólnego Przedsięwzięcia INGA Narodowe Centrum Badań i Rozwoju rozstrzygnęło w sierpniu 2018 roku. W jego wyniku realizowanych jest 12 projektów.

Z pierwszej edycji konkursu do finansowania PGNiG zakwalifikowało 9 projektów. Wśród nich był m.in. projekt dotyczący rozwoju paliw alternatywnych. Mowa o opracowaniu nowej technologii produkcji eteru dimetylowego. To paliwo nowej generacji - wieloźródłowy, przyjazny dla środowiska nośnik do przechowywania i dystrybucji energii o szerokim zastosowaniu. PGNiG ogłosiło niedawno nowy badawczy program wodorowy, ale jednym z założeń jest także badanie innych nowych paliw alternatywnych. Eter dimetylowy uznawany jest za najbardziej obiecujący substytut oleju napędowego.

Inne z wybranych projektów są już ściśle związane z poszukiwawczo-wydobywczą działalnością PGNiG. Jeden z nich polega na synergii badań biogeochemicznych, geologicznych i geofizycznych w obszarze poszukiwania gazu ziemnego i ropy naftowej na obszarze fałdów wgłębnych Karpat. Celem jest poprawa efektywności poszukiwań węglowodorów, co ma wpływ na zwroty z inwestycji. Drugi z projektów dotyczy opracowania innowacyjnej koncepcji poszukiwania złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w głębokich strukturach Karpat Zewnętrznych, która pozwoliłaby na 2-3-krotne zwiększenie wydobycia węglowodorów w tamtym rejonie.

Jest też projekt dotyczący opracowania autonomicznego systemu do ciągłej i zdalnej analizy gazu transportowanego siecią. To projekt, który może pomóc w rozwoju inteligentnych sieci gazowych (tzw. smart-grids) oraz pozwolić na precyzyjny pomiar wodoru w sieci gazowej. PGNiG zakłada w swoim programie wodorowym testowanie wtłaczania do sieci gazu ziemnego z domieszką wodoru.

Gaz-System w wyniku rozstrzygnięcia pierwszego konkursu Wspólnego Przedsięwzięcia INGA podpisał umowy na współfinansowanie i realizację 3 projektów związanych z eksploatacją sieci przesyłowej gazu ziemnego. Pierwszy z nich to bezinwazyjny system monitorowania zagrożeń spowodowanych deformacjami terenu, działający w oparciu o dane satelitarne. Celem drugiego projektu jest opracowanie technologii nieniszczącego diagnozowania gazociągów w oparciu o magnetyczną metodę bezkontaktową i sensory zintegrowane z wykorzystaniem algorytmów uczenia maszynowego. Trzeci z projektów dotyczy opracowania rozwiązań technicznych umożliwiających tłumienie hałasu z obiektów sieci gazowej, poprzez zastosowanie barier akustycznych opartych na strukturze kryształów sonicznych.

Drugi konkurs w ramach Wspólnego Przedsięwzięcia INGA podzielony jest na dwie rundy. Jego budżet wynosi 311 milionów złotych, z czego połowę finansuje NCBR (w ramach środków z Funduszy Europejskich - Programu Inteligentny Rozwój), a drugą połowę, łącznie: PGNiG SA oraz Gaz-System S.A.

Do 9 października 2020 r. wnioski o dofinansowanie projektów obejmujących badania przemysłowe i/lub eksperymentalne prace rozwojowe mogą składać konsorcja naukowo-przemysłowe, w skład których wejdą przynajmniej jedno przedsiębiorstwo oraz przynajmniej jedna jednostka naukowa (łącznie nie więcej niż 5 podmiotów).

Pytania dotyczące konkursu można kierować na adres: inga@ncbr.gov.pl oraz telefonicznie: (0-22) 39 07 140; (0-22) 39 07 483.

Zachęcamy do udziału w konkursie! Wszystkie szczegóły na stronie: www.ncbr.gov.pl/konkurs-inga.
PGNiG

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE