ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Wzrost produkcji ropy naftowej w OPEC we wrześniu
01.10.2020r. 10:56

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Po wtorkowym spadku notowań ropy naftowej, wczoraj ceny tego surowca powróciły do wzrostów i do dzisiejszego poranka odrobiły już niemal całość przeceny sprzed dwóch dni. Cena ropy naftowej WTI powróciła ponad poziom 40 USD za baryłkę, z kolei ropa Brent znalazła się znów powyżej poziomu 42 USD za baryłkę.

Wczorajszy raport Departamentu Energii USA, pokazujący spadek zapasów ropy naftowej, poprawił nastroje inwestorów na rynku ropy naftowej. Niemniej, na rynku pojawia się także sporo danych sprzyjających stronie podażowej.

(1024x683)Notowania ropy naftowej WTI - dane dzienne

Do takich danych należą chociażby wstępne szacunki dotyczące produkcji ropy naftowej w krajach OPEC. Według wyliczeń Reutres, we wrześniu już po raz trzeci z rzędu nastąpił wzrost produkcji ropy w kartelu. Wynika to głównie z działań Libii i Iranu - oba te kraje w ostatnim czasie zwiększyły wydobycie ropy naftowej. Warto wspomnieć, że oba te państwa zostały praktycznie od początku wyłączone z konieczności uczestnictwa w porozumieniu naftowym OPEC i wprowadzania limitów wydobycia, co wynikało z trudnej sytuacji gospodarczej i politycznej zarówno w Iranie, jak i Libii. Niemniej, sytuacja powoli się zmienia - we wrześniu Libii udało się uruchomić produkcję po blokadzie trwającej od stycznia br., natomiast Iran zaczął eksportować więcej ropy naftowej, a jego tankowce zaczęły docierać także do Wenezueli (nota bene, będącej trzecim członkiem OPEC, wyłączonym z porozumienia naftowego).

Tymczasem pozostałe kraje kartelu OPEC praktycznie wzorowo dopasowują się do limitów zawartych w porozumieniu naftowym. Według szacunków Reuters, we wrześniu stopień dopasowania wyniósł 101%, co oznacza, że redukcja wydobycia była nawet odrobinę większa niż było to konieczne.

Dane z OPEC nie stanowią dużej niespodzianki na rynku ropy naftowej. Niemniej, przypominają one o wyzwaniach, przed którymi stoi kartel - a mianowicie o tym, że o ile produkcja ropy na świecie zaczęła rosnąć, to nadal nie widać dużego ożywienia popytu. To właśnie obawy o popyt są obecnie kluczowym czynnikiem ograniczającym potencjał wzrostowy cen ropy naftowej.

(1024x683)Notowania ropy naftowej Brent - dane dzienne

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE